LimeSurvey Develop - en to hi_IN translation catalogue (1869 entries)

en: %s cannot be left empty
hi_IN: % s खाली नहीं छोड़ा जा सकता

en: %s duplicate records removed
hi_IN: %s नकली रिकॉर्ड हटा दिया गया है

en: %s field(s) were successfully added.
hi_IN: %s क्षेत्र (ओं) को सफलतापूर्वक जोड़ा गया था.

en: %s lines had a mismatching number of fields.
hi_IN: %s लाइनों क्षेत्र की एक mismatching नंबर था.

en: %s old response(s) and according timings were successfully imported.
hi_IN: %s अपनी प्रतिक्रिया सफलतापूर्वक बच गए.

en: %s old response(s) were successfully imported.
hi_IN: %s अपनी प्रतिक्रिया सफलतापूर्वक बच गए.

en: %s participants have been shared
hi_IN: %s पार्तिसिपन्ट्स शेर किये गएँ है

en: %s records have incomplete or wrong attribute values
hi_IN: % s रिकॉर्ड अधूरी या गलत विशेषता मान है

en: %s records imported
hi_IN: %s आयातित रिकॉर्ड

en: %s records in CSV
hi_IN: %s CSV में रिकॉर्ड है

en: %s records with invalid email address removed
hi_IN: %s अमान्य ईमेल पता हटाया के साथ रिकॉर्ड की

en: %s%% completed
hi_IN: %s%% पूरा

en: 'Other:' comment mandatory
hi_IN: &#39;अन्य&#39; अनिवार्य टिप्पणी

en: (Autodetect)
hi_IN: (अपने आप पता लगाना)

en: (Iconv Library not installed)
hi_IN: (स्थापित नहीं Iconv लाइब्रेरी)

en: (No target question)
hi_IN: (कोई लक्षित प्रश्न नहीं)

en: (Select multiple label sets by using the Ctrl key)
hi_IN: (चुनें एकाधिक लेबल Ctrl कुंजी का उपयोग करके सेट)

en: 16 or up
hi_IN: 16 तक या

en: 1st quartile (Q1)
hi_IN: 1 चतुर्थक (Q1)

en: 1st time limit warning CSS style
hi_IN: 1 समय सीमा शैली सीएसएस चेतावनी

en: 1st time limit warning message
hi_IN: 1 समय सीमा चेतावनी संदेश

en: 1st time limit warning message display time
hi_IN: 1 समय सीमा चेतावनी संदेश प्रदर्शित समय

en: 1st time limit warning message timer
hi_IN: 1 समय सीमा चेतावनी संदेश टाइमर

en: 2nd quartile (Median)
hi_IN: 2 चतुर्थक (माध्य)

en: 2nd time limit warning CSS style
hi_IN: 2 समय सीमा शैली सीएसएस चेतावनी

en: 2nd time limit warning message
hi_IN: 2 समय सीमा चेतावनी संदेश

en: 2nd time limit warning message display time
hi_IN: दूसरी समय सीमा चेतावनी संदेश प्रदर्शित समय

en: 2nd time limit warning message timer
hi_IN: 2 समय सीमा चेतावनी संदेश टाइमर

en: 3rd quartile (Q3)
hi_IN: 3 चतुर्थक (Q3)

en: 400: Bad Request
hi_IN: 400: गलत अनुरोध

en: 401: Unauthorized
hi_IN: 401: अनधिकृत

en: 403: Forbidden
hi_IN: 403: निषिद्ध

en: 404: Not Found
hi_IN: 404: नहीं मिला

en: 5 Point Choice
hi_IN: 5 प्वाइंट की पसंद

en: 500: Internal Server Error
hi_IN: 500 आंतरिक सर्वर त्रुटि

en: 7bit Swedish
hi_IN: 7bit स्वीडिश

en: A backup of this table has been made and can be accessed by your system administrator.
hi_IN: इस तालिका के एक बैकअप बना दिया गया है और अपने सिस्टम व्यवस्थापक द्वारा पहुँचा जा सकता है.

en: A backup of this table will be made if you proceed. Your system administrator will be able to access this table.
hi_IN: इस तालिका के एक बैकअप यदि आप आगे बढ़ते हैं बनाया जाएगा. अपने सिस्टम प्रशासक के लिए इस तालिका का उपयोग कर सकेंगे.

en: A database named "%s" already exists.
hi_IN: नामक डाटाबेस &quot; %s&quot; पहले से मौजूद है.

en: A deactivated survey is not accessible to participants (only a message appears that they are not permitted to see this survey).
hi_IN: एक निष्क्रिय सर्वेक्षण प्रतिभागियों के लिए सुलभ नहीं है.(केवल एक संदेश प्रकट होता है कि वे इस सर्वेक्षण को  देखने है की अनुमति नहीं हैं)

en: A question index will be shown; participants will be able to jump between viewed questions.
hi_IN: एक सवाल इंडेक्स दिखाया जाएगा; प्रतिभागियों को देखा सवालों के बीच कूद करने में सक्षम हो जाएगा.

en: A username was not supplied or the username is invalid.
hi_IN: एक उपयोगकर्ता नाम की आपूर्ति नहीं है या उपयोगकर्ता नाम अमान्य हो गया है.

en: AND/OR Date is
hi_IN: और / या तिथि है

en: ARMSCII-8 Armenian
hi_IN: ARMSCII 8 अर्मेनियाई

en: Abbreviated question text
hi_IN: संक्षिप्त प्रश्न पाठ

en: Ability to change of questions, groups and parameters is still limited.
hi_IN: सवाल, समूहों, और मानकों के बदलने की क्षमता अभी भी सीमित है.

en: Absolute value
hi_IN: चरण मान

en: Access
hi_IN: पहुँच

en: Access denied!
hi_IN: पहुँच से इनकार!

en: Action
hi_IN: कार्रवाई

en: Action to perform when time limit is up
hi_IN: कार्य करने के लिए जब समय सीमा तक है

en: Actions
hi_IN: क्रियाएँ

en: Activate Survey
hi_IN: सक्रिय करने के सर्वेक्षण

en: Activate this to show a map above the input field where the user can select a location
hi_IN: यह सक्रिय इनपुट क्षेत्र के ऊपर एक नक्शा शो जहाँ उपयोगकर्ता किसी स्थान का चयन कर सकते हैं

en: Active
hi_IN: सक्रिय

en: Active surveys
hi_IN: सक्रिय सर्वेक्षण

en: Add
hi_IN: जोड़ें

en: Add URL parameter
hi_IN: URL पैरामीटर जोड़ें

en: Add a language:
hi_IN: भाक्स्हा जोड़ें:

en: Add a new question
hi_IN: एक नया प्रश्न जोड़ें

en: Add a prefix to the answer field
hi_IN: उत्तर क्षेत्र के लिए एक उपसर्ग जोड़ें

en: Add a suffix to the answer field
hi_IN: उत्तर क्षेत्र के लिए एक प्रत्यय जोड़ें

en: Add and edit conditions
hi_IN: जोड़ें और शर्तों को संपादित

en: Add attribute
hi_IN: गुण जोड़ें

en: Add condition
hi_IN: हालत जोड़ें

en: Add fields
hi_IN: फ़ील्ड्स जोड़ें

en: Add group
hi_IN: समूह जोड़ें

en: Add new user group
hi_IN: उपयोगकर्ता समूह जोड़ें

en: Add or delete groups
hi_IN: जोड़ें या समूहों को हटाना

en: Add or delete questions
hi_IN: जोड़ने या हटाने के सवाल

en: Add or delete subquestions or change their codes
hi_IN: जोड़ने या हटाने के subquestions या उनके कोड बदलने

en: Add question
hi_IN: एक नया प्रश्न जोड़ें

en: Add question group
hi_IN: प्रश्न समूह जोड़ें

en: Add scenario
hi_IN: परिदृश्य जोड़ें

en: Add token entry
hi_IN: टोकन प्रविष्टि जोड़ें

en: Add user
hi_IN: उपयोगकर्ता जोड़ें

en: Add user group
hi_IN: उपयोगकर्ता समूह में जोड़ें

en: Additional Languages
hi_IN: अतिरिक्त भाषाएँ

en: Admin login name
hi_IN: एडमिन लोगिन का नाम:

en: Admin login password
hi_IN: एडमिन लोगिन पास्वोर्ड

en: Administration
hi_IN: प्रशासन

en: Administrator credentials
hi_IN: व्यवस्थापक का नाम:

en: Administrator email
hi_IN: व्यवस्थापक ईमेल

en: Administrator name
hi_IN: व्यवस्थापक का नाम:

en: Administrator name:
hi_IN: व्यवस्थापक नाम:

en: Administrator:
hi_IN: व्यवस्थापक:

en: After
hi_IN: के बाद

en: After having clicked the save button you can either close this browser window or continue filling out the survey.
hi_IN: आपने जब सेव बुट्तों दबा दिया है उसके बाद भी आप ब्रवोसर बंद कर सकते है या फिर सुर्वे को भरना जरी रख सकते हैं.

en: Albanian
hi_IN: अल्बेनियन्

en: All
hi_IN: सभी

en: All answers are already selected in this quota.
hi_IN: सभी का जवाब पहले से ही इस कोटे में चयनित हैं.

en: All answers meet consistency standards.
hi_IN: सभी जवाब स्थिरता मानकों को पूरा करते हैं.

en: All assessments meet consistency standards.
hi_IN: सभी समूह आकलन स्थिरता मानकों को पूरा करते हैं.

en: All conditions in this survey have been deleted.
hi_IN: इस सर्वेक्षण में सभी शर्तों को हटा दिया गया है.

en: All conditions meet consistency standards.
hi_IN: सभी शर्तें स्थिरता के मानकों को पूरा करती हैं.

en: All default values meet consistency standards.
hi_IN: सभी डिफ़ॉल्ट मान स्थिरता मानकों को पूरा करते हैं

en: All groups meet consistency standards.
hi_IN: सभी समूह स्थिरता मानकों को पूरा  करते हैं.

en: All in one
hi_IN: सभी में एक

en: All of the user's surveys were transferred to %s.
hi_IN: उपयोगकर्ता के सर्वेक्षण के सभी %s करने के लिए स्थानांतरित कर रहे थे

en: All old survey tables meet consistency standards.
hi_IN: सभी पुराने सर्वेक्षण टेबल स्थिरता मानकों को पूरा करते हैं.

en: All participant information is lost.
hi_IN: सभी प्रतिभागी जानकारी खो गई है.

en: All question attributes meet consistency standards.
hi_IN: सभी प्रश्न विशेषताएँ स्थिरता के मानकों को पूरा करते हैं .

en: All questions meet consistency standards.
hi_IN: सभी सवाल स्थिरता मानकों को पूरा करते हैं.

en: All questions, answers, etc for removed languages will be lost. Are you sure?
hi_IN: सभी प्रश्न, उत्तर, हटा भाषाओं के लिए आदि खो जाएगा. तुम्हें यकीन है?

en: All questions, groups and parameters are editable again.
hi_IN: सभी प्रश्न समूह, और पैरामीटर्स फिर संपादन करने योग्य हैं.

en: All quota language settings meet consistency standards.
hi_IN: सभी कोटा भाषा सेटिंग्स स्थिरता मानकों को पूरा करते हैं

en: All quota quota members meet consistency standards.
hi_IN: सभी कोटा सदस्यों स्थिरता मानकों को पूरा करते हैं.

en: All quotas meet consistency standards.
hi_IN: सभी कोटा स्थिरता मानकों को पूरा करते हैं

en: All responses
hi_IN: सभी की प्रतिक्रियाएं

en: All survey language settings meet consistency standards.
hi_IN: सभी सर्वेक्षण भाषा सेटिंग्स स्थिरता मानकों को पूरा करती है.

en: All surveys meet consistency standards.
hi_IN: सभी सर्वेक्षणों में स्थिरता मानकों को पूरा करते हैं.

en: All tokens
hi_IN: सभी टोकन

en: Allow only numerical input
hi_IN: केवल संख्यात्मक इनपुट की अनुमति दें

en: Allow only numerical input for 'Other' text
hi_IN: &#39;अन्य&#39; पाठ के लिए केवल संख्यात्मक इनपुट की अनुमति दें

en: Allowed file types
hi_IN: अनुमति फ़ाइल प्रकार

en: Allowed file types in comma separated format. e.g. pdf,doc,odt
hi_IN: अनुमति अल्पविराम से अलग स्वरूप में फ़ाइल प्रकार. जैसे PDF, डॉक्टर, odt

en: Always
hi_IN: हमेशा

en: Always hide this question
hi_IN: हमेशा इस प्रश्न को छिपाने

en: An email has been sent to the address you provided with access details for this survey. Please follow the link in that email to proceed.
hi_IN: एक ईमेल पता आप इस सर्वेक्षण के लिए उपयोग के विवरण के साथ प्रदान करने के लिए भेजा गया है. कि आगे बढ़ने के लिए ईमेल में लिंक का पालन करें.

en: An email has been sent with details about your saved survey
hi_IN: एक ईमेल अपने को बचाया सर्वेक्षण के बारे में विवरण के साथ भेज दिया गया है

en: An email with a generated password was sent to the user.
hi_IN: एक उत्पन्न पासवर्ड के साथ एक ईमेल प्रयोक्ता को भेजा गया था.

en: An error occurred saving a response to survey id
hi_IN: एक त्रुटि एक जवाबी कार्रवाई के लिए आईडी सर्वेक्षण बचत हुई

en: An expired survey is not accessible to participants (they only see a message that the survey has expired).
hi_IN: एक की अवधि समाप्त हो सर्वेक्षण प्रतिभागियों के लिए सुलभ नहीं है. (वे केवल एक संदेश देखते है कि सर्वेक्षण समाप्त हो गया है)

en: An internal error occurred while the Web server was processing your request.
hi_IN: जब वेब सर्वर आपके अनुरोध को संसाधित कर रहा था उस समय एक आंतरिक त्रुटि आ गयी।

en: An unexpected error has occurred and your responses cannot be saved.
hi_IN: एक अप्रत्याशित त्रुटि हुई है और अपनी प्रतिक्रियाओं को बचाया नहीं जा सकता.

en: Anonymized responses
hi_IN: बेनाम प्रतिक्रियाओं

en: Anonymized responses?
hi_IN: बेनाम प्रतिक्रियाओं?

en: Answer
hi_IN: जवाब

en: Answer options
hi_IN: जवाब विकल्प

en: Answer options were successfully saved.
hi_IN: जवाब विकल्प सफलतापूर्वक बच गए.

en: Answer prefix
hi_IN: जवाब उपसर्ग

en: Answer suffix
hi_IN: जवाब प्रत्यय

en: Answer was
hi_IN: उत्तर था

en: Answer was greater than
hi_IN: से अधिक उत्तर था

en: Answers
hi_IN: जवाब

en: Answers and tokens have been re-opened.
hi_IN: उत्तर और टोकन दिया गया है फिर से खोला गया.

en: Answers from this response
hi_IN: इस प्रतिक्रिया से उत्तर

en: Answers with a code of 0 (zero) or blank code are not allowed, and will not be saved
hi_IN: 0 (शून्य) या रिक्त कोड का एक कोड के साथ उत्तर की अनुमति नहीं कर रहे हैं और सहेजा नहीं जाएगा

en: Answer|Left-slider-text|Right-slider-text separator character
hi_IN: जवाब | वाम फ़िसलपट्टी पाठ | दाएँ फ़िसलपट्टी पाठ विभाजक वर्ण

en: Apr
hi_IN: अप्रैल

en: Arabic
hi_IN: अरबी भाषा

en: Arc cosine
hi_IN: आर्क कोसाइन

en: Arc sine
hi_IN: आर्क साइन

en: Arc tangent
hi_IN: आर्क स्पर्शरेखा

en: Arc tangent of two variables
hi_IN: दो चर के आर्क स्पर्शरेखा

en: Are you really sure you want to *delete* some incomplete answers and reset the completed state of both answers and tokens?
hi_IN: क्या तुम सच में यकीन है कि तुम * * कुछ अधूरा जवाब हटा सकते हैं और दोनों उत्तर और टोकन की पूरी स्थिति को रीसेट करना चाहते हैं?

en: Are you sure you want to delete all conditions set in this scenario?
hi_IN: आप सुनिश्चित हैं कि आप सभी इस परिदृश्य में निर्धारित शर्तों हटाना चाहते हैं?

en: Are you sure you want to delete the selected entries?
hi_IN: आप सुनिश्चित हैं कि आप चयनित प्रविष्टियों को नष्ट करना चाहते हैं?

en: Are you sure you want to delete this URL parameter?
hi_IN: क्या आप सुनिश्चित हैं कि आप इस URL पैरामीटर को नष्ट करना चाहते हैं?

en: Are you sure you want to delete this condition?
hi_IN: क्या आप वाकई इस हालत हटाना चाहते हैं?

en: Are you sure you want to delete this entry?
hi_IN: क्या आप इस प्रविष्टि को हटाना चाहते हैं?

en: Arithmetic mean
hi_IN: गणित का मतलब

en: Array
hi_IN: सरणी

en: Array (10 Point Choice)
hi_IN: सरणी (10 प्वाइंट की पसंद)

en: Array (5 Point Choice)
hi_IN: सरणी (5 पॉइंट च्वाइस)

en: Array (Increase/Same/Decrease)
hi_IN: सरणी (बढ़ाएँ / वही घटाएँ /)

en: Array (Numbers)
hi_IN: सरणी (संख्या)

en: Array (Texts)
hi_IN: सरणी (ग्रंथों)

en: Array (Yes/No/Uncertain)
hi_IN: सरणी (हां / नहीं अनिश्चित /)

en: Array by column
hi_IN: स्तंभ के आधार पर एरे

en: Array dual scale
hi_IN: सरणी दोहरी स्केल

en: Array filter
hi_IN: फ़िल्टर सरणी

en: Array filter exclusion
hi_IN: सरणी फिल्टर बहिष्कार

en: As a last step you should clear your browser cache now.
hi_IN: एक अंतिम कदम के रूप में आप अपने ब्राउज़र कैश को अब साफ़ करें.

en: Assessment details
hi_IN: मूल्यांकन विवरण

en: Assessment group score
hi_IN: मूल्यांकन समूह स्कोर

en: Assessment heading
hi_IN: मूल्यांकन शीर्षक

en: Assessment rules
hi_IN: मूल्यांकन नियम

en: Assessment value
hi_IN: मूल्यांकन मूल्य

en: Assessment:
hi_IN: मूल्यांकन:

en: Assessments
hi_IN: आकलन

en: At beginning
hi_IN: शुरुआत में

en: At end
hi_IN: अंत में

en: Attribute field
hi_IN: विशेषता फ़ील्ड

en: Attribute name:
hi_IN: विशेषता के नाम:

en: Attribute settings
hi_IN: विशेषता की सेत्तिंग्स

en: Attribute type
hi_IN: अत्त्रिबुट के प्रकार

en: Attribute type:
hi_IN: विशेषता के प्रकार

en: Attribute visible:
hi_IN: विशेषता को दिखा दो:

en: Attributes to be created
hi_IN: विशेषता बननी है

en: Aug
hi_IN: अगस्त

en: Auto
hi_IN: ऑटो

en: Auto Translate
hi_IN: ऑटो अनुवाद

en: Auto-check exclusive option if all others are checked
hi_IN: ऑटो विशेष विकल्प की जाँच करें यदि अन्य सभी जाँच कर रहे हैं

en: Autoload URL
hi_IN: Autoload यूआरएल

en: Automatic
hi_IN: स्वचालित

en: Available languages:
hi_IN: उपलब्ध भाषाएँ:

en: Average
hi_IN: औसत

en: Average file size
hi_IN: औसत फ़ाइल आकार

en: Average interview time:
hi_IN: औसत साक्षात्कार का समय:

en: Average no. of files per respondent
hi_IN: कोई औसत. प्रतिवादी प्रति फ़ाइलों की

en: Average size per respondent
hi_IN: प्रतिवादी प्रति औसत आकार

en: Back
hi_IN: वापस

en: Back to Response Import
hi_IN: वापस आयात करने के लिए उत्तर

en: Back to main menu
hi_IN: वापस मुख्य मेनू करने के लिए

en: Bar chart
hi_IN: पट्टी चार्ट

en: Base language
hi_IN: बेस भाषा

en: Base language:
hi_IN: बेस भाषा:

en: Basic admin notification
hi_IN: बुनियादी व्यवस्थापक अधिसूचना

en: Basic email notification is sent to:
hi_IN: बुनियादी ईमेल सूचना के लिए भेजा गया है:

en: Basque
hi_IN: बास्क

en: Batch deletion
hi_IN: बैच हटाना

en: Before
hi_IN: से पहले

en: Belarusian
hi_IN: बेलारूसी

en: Big5 Traditional Chinese
hi_IN: Big5 पारंपरिक चीनी

en: Binary pseudo charset
hi_IN: बाइनरी छद्म चारसेट

en: Binary safe case-insensitive string comparison
hi_IN: बाइनरी सुरक्षित स्ट्रिंग मामले असंवेदनशील तुलना

en: Binary safe string comparison
hi_IN: बाइनरी सुरक्षित स्ट्रिंग तुलना

en: Blacklisted
hi_IN: ब्लैकलिस्टेड

en: Blacklisted participants
hi_IN: ब्लैकलिस्टेड प्रतिभागियों

en: Bosnian
hi_IN: बोस्नियाई

en: Bounce settings
hi_IN: उछाल सेटिंग्स

en: Bounce settings have been saved.
hi_IN: उछाल सेटिंग्स सहेज दी गई है.

en: Broken survey themes:
hi_IN: सर्वेक्षण की छिन्न-भिन्न थीम:

en: Browse
hi_IN: ब्राउज़ करें

en: Browse responses
hi_IN: ब्राउज़ जवाब

en: Buildnumber was successfully updated to %s.
hi_IN: Buildnumber सफलतापूर्वक करने के लिए नवीनीकृत किया गया था %s.

en: Bulgarian
hi_IN: बल्गेरियाई

en: But this one isn't.
hi_IN: है, लेकिन नहीं इस एक.

en: CPDB CSV summary
hi_IN: CPDB सीएसवी सारांश

en: CSS Style for the message that displays in the countdown timer during the countdown
hi_IN: संदेश के लिए शैली सीएसएस कि उलटी गिनती घड़ी में उलटी गिनती के दौरान प्रदर्शित करता है

en: CSS style for the 'time limit expiry message'
hi_IN: &#39;समय सीमा समाप्ति संदेश&#39; के लिए सीएसएस शैली

en: CSS style used when the 'time limit warning' message is displayed
hi_IN: शैली सीएसएस थे जब &#39;समय सीमा चेतावनी&#39; संदेश प्रदर्शित होता है

en: CSS style used when the 2nd 'time limit warning' message is displayed
hi_IN: सीएसएस थे जब 2 &#39;समय सीमा चेतावनी&#39; संदेश प्रदर्शित होता है शैली

en: CSV input format
hi_IN: CSV इनपुट प्रारूप

en: Calculate the Sample Standard Deviation for the list of numbers
hi_IN: संख्याओं की सूची के लिए नमूना मानक विचलन की गणना कीजीये

en: Calculate the sum of values in an array
hi_IN: एक सरणी में मानों का योग की परिकलित करें

en: Calculates the exponent of e
hi_IN: ई के प्रतिपादक का परिकलन

en: Calculation
hi_IN: गणना

en: Can't connect to the LDAP directory
hi_IN: LDAP निर्देशिका करने के लिए कनेक्ट नहीं कर सकते

en: Can't update labels because you are using duplicated codes
hi_IN: लेबल अद्यतन क्योंकि आप दोहराया कोड का उपयोग कर रहे नहीं कर सकते

en: Cancel
hi_IN: रद्द

en: Cannot be changed
hi_IN: बदला नहीं जा सकता

en: Cannot import the VVExport file.
hi_IN: VVExport फ़ाइल आयात नहीं कर सकते.

en: Case-insensitive strstr
hi_IN: मामला असंवेदनशील strstr

en: Catalan
hi_IN: कैटलन

en: Category separator
hi_IN: श्रेणी विभाजक

en: Central participants database summary
hi_IN: सेंट्रल विशेषता डाटाबेस सुम्मरी

en: Change log
hi_IN: परिवर्तन लॉग इन

en: Change the display style of the month when using select boxes
hi_IN: महीने के प्रदर्शन शैली बदलें का चयन करें बक्सों का उपयोग करते समय

en: Character set of file:
hi_IN: फ़ाइल का कैरेक्टर सेट:

en: Character set of the file:
hi_IN: फ़ाइल का कैरेक्टर सेट:

en: Chart type
hi_IN: चार्ट के प्रकार

en: Check again
hi_IN: फिर से जाँच करें

en: Check any that apply
hi_IN: किसी भी है कि लागू की जाँच करें

en: Checkbox layout
hi_IN: चेकबॉक्स लेआउट

en: Checked
hi_IN: जाँच

en: Checking basic requirements...
hi_IN: बुनियादी आवश्यकताओं जांच कर रहे ...

en: Checking existing LimeSurvey files...
hi_IN: मौजूदा LimeSurvey फाइलें जांच कर रहे ...

en: Chinese (Simplified)
hi_IN: चीनी (सरलीकृत)

en: Chinese (Traditional - Hong Kong)
hi_IN: चीनी (पारंपरिक - हांगकांग)

en: Chinese (Traditional - Taiwan)
hi_IN: चीनी (पारंपरिक - ताइवान)

en: Choose one of the following answers
hi_IN: निम्न उत्तरों में से एक को चुनें

en: Choose the CSV file to upload:
hi_IN: CSV फ़ाइल अपलोड करने के लिए चुनें:

en: Choose the file to upload:
hi_IN: जिस फ़ाइल को अपलोड करना है उससे चुनने

en: Choose your language
hi_IN: अपनी भाषा चुनें

en: Clear
hi_IN: स्पष्ट

en: Click here to log in.
hi_IN: यहाँ क्लिक करें लॉग इन

en: Click on the following button if you want to
hi_IN: निम्नलिखित बटन पर क्लिक करें यदि आप चाहते हैं

en: Close
hi_IN: बंद

en: Close editor
hi_IN: संपादक बंद करे

en: Code
hi_IN: कोड

en: Code filter
hi_IN: फिल्टर कोड

en: Code:
hi_IN: कोड:

en: Collapsible text
hi_IN: Collapsible पाठ

en: Columns
hi_IN: कॉलम

en: ComfortUpdate step %s
hi_IN: ComfortUpdate कदम %s

en: Comma
hi_IN: अल्पविराम

en: Comma (,)
hi_IN: अल्पविराम (,)

en: Comment
hi_IN: टिप्पणी

en: Comments
hi_IN: टिप्पणी

en: Compare a string to a regular expression pattern
hi_IN: एक स्ट्रिंग की तुलना एक नियमित अभिव्यक्ति पैटर्न से करें

en: Comparison operator
hi_IN: तुलना ऑपरेटर

en: Completed
hi_IN: पूरा

en: Completed responses only
hi_IN: केवल पूर्ण प्रतिसाद

en: Completed?
hi_IN: पूरा?

en: Conditional processing
hi_IN: सशर्त प्रसंस्करण

en: Conditions
hi_IN: शर्तें

en: Conditions designer
hi_IN: शर्तों डिजाइनर

en: Configuration
hi_IN: विन्यास

en: Configuration directory is not writable
hi_IN: डिरेक्टरी लिखने योग्य नहीं है

en: Confirm your admin password
hi_IN: पासवर्ड को कॉन्फर्म करें

en: Confirmation
hi_IN: पुष्टि

en: Confirmation email
hi_IN: पुष्टिकरण ईमेल

en: Confirmation email subject:
hi_IN: पुष्टिकरण ईमेल विषय:

en: Confirmation of your participation in our survey
hi_IN: हमारे सर्वेक्षण में अपनी भागीदारी की पुष्टि

en: Constant
hi_IN: स्थिर

en: Continue
hi_IN: जारी रखें

en: Continue?
hi_IN: जारी रखें?

en: Convert a 8 bit string to a quoted-printable string
hi_IN:  एक 8 बिट स्ट्रिंग को  एक उद्धृत - मुद्रण योग्य स्ट्रिंग में कनवर्ट करें

en: Convert a quoted-printable string to an 8 bit string
hi_IN: एक 8 बिट स्ट्रिंग उद्धृत - मुद्रण योग्य एक स्ट्रिंग में कनवर्ट कीजीये

en: Convert all HTML entities to their applicable characters (always uses ENT_QUOTES and UTF-8)
hi_IN:  सभी HTML संस्थाओं को उनके लागू वर्णों तक कनवर्ट करें (हमेशा ENT_QUOTES और UTF-8 का उपयोग करता है)

en: Convert all applicable characters to HTML entities (always uses ENT_QUOTES and UTF-8)
hi_IN: HTML संस्थाओं को सभी लागू अक्षर में कनवर्ट करें(हमेशा ENT_QUOTES और UTF-8 का उपयोग करता है)

en: Convert resource links?
hi_IN: कन्वर्ट संसाधन लिंक?

en: Convert special HTML entities back to characters (always uses ENT_QUOTES and UTF-8)
hi_IN: वर्ण विशेष HTML संस्थाओं को वापस कनवर्ट करना (हमेशा ENT_QUOTES और UTF-8 का उपयोग करता है)

en: Convert special characters to HTML entities (always uses ENT_QUOTES and UTF-8)
hi_IN: HTML संस्थाओं को विशेष वर्ण में कनवर्ट करें(हमेशा ENT_QUOTES और UTF-8 का उपयोग करता है)

en: Copy
hi_IN: प्रति

en: Copy advanced settings?
hi_IN: नकल सेटिंग्स उन्नत?

en: Copy answer options?
hi_IN: नकल जवाब विकल्प हैं?

en: Copy conditions
hi_IN: नकल की स्थिति

en: Copy failed
hi_IN: नकल नाकाम

en: Copy of survey is completed.
hi_IN: सर्वेक्षण की प्रति पूरा हो गया है.

en: Copy question
hi_IN: नकल सवाल

en: Copy subquestions?
hi_IN: नकल subquestions?

en: Copy survey
hi_IN: नकल सर्वेक्षण

en: Cosine
hi_IN: कोसिन

en: Could not delete user group.
hi_IN: उपयोगकर्ता समूह को मिटा नहीं सका.

en: Could not delete user group. No group selected.
hi_IN: उपयोगकर्ता समूह को मिटा नहीं सका. कोई समूह का चयन किया.

en: Could not delete user. User was not supplied.
hi_IN: उपयोगकर्ता को मिटा नहीं सका. उपयोगकर्ता नहीं की आपूर्ति की थी.

en: Could not modify user data.
hi_IN: उपयोगकर्ता डेटा को संशोधित नहीं कर सका.

en: Count
hi_IN: गणना

en: Count stats for each question based only on the total number of responses for which the question was displayed
hi_IN: प्रत्येक प्रश्न के लिए गणना के आँकड़े प्रतिक्रियाओं की कुल संख्या पर ही आधारित है जिसके लिए प्रश्न प्रदर्शित किया गया था

en: Count the number of answered questions in the list
hi_IN: सूची में सवालों के जवाब की संख्या की गणना करें

en: Create
hi_IN: बनाएँ

en: Create a new question group inside your survey.
hi_IN: अपने सर्वेक्षण के भीतर एक नया सवाल समूह बनाएँ.

en: Create database
hi_IN: डेटाबेस बनाएँ

en: Create one or more questions inside the new question group.
hi_IN: बनाएँ नया प्रश्न समूह के भीतर एक या एक से अधिक प्रश्न.

en: Create or import new label set(s)
hi_IN: बनाएँ या आयात नए लेबल सेट (ओं)

en: Create tokens
hi_IN: टोकन बनाएँ

en: Create, import, or copy survey
hi_IN: बनाएँ, आयात, या कॉपी सर्वेक्षण

en: Create/edit user groups
hi_IN: बनाएँ / संपादित करें उपयोगकर्ता समूहों को

en: Created by
hi_IN: द्वारा बनाया गया

en: Croatian
hi_IN: क्रोएशियाई

en: Current
hi_IN: वर्तमान

en: Currently there are no additional languages configured for this survey.
hi_IN: इस समय वहाँ कोई अतिरिक्त इस सर्वेक्षण के लिए कॉन्फ़िगर भाषाएं हैं.

en: Currently there are no conditions configured for this survey.
hi_IN: इस समय वहाँ कोई नहीं है इस सर्वेक्षण के लिए कॉन्फ़िगर शर्तों रहे हैं.

en: Czech
hi_IN: चेक

en: Czech (informal)
hi_IN: चेक (अनौपचारिक)

en: DATA TO BE ENTERED
hi_IN: आंकड़े दर्ज किया जाना करने के लिए

en: DEC West European
hi_IN: दिसम्बर पश्चिम यूरोपीय

en: Danish
hi_IN: डेनिश

en: Data consistency check
hi_IN: डेटा संगतता की जाँच

en: Data entry
hi_IN: डेटा प्रविष्टि

en: Data entry screen
hi_IN: डेटा प्रविष्टि स्क्रीन

en: Data redundancy check
hi_IN: डेटा अतिरेक की जाँच करें

en: Data selection
hi_IN: डेटा चयन

en: Data selection:
hi_IN: डेटा चयन:

en: Data view control
hi_IN: डेटा दृश्य नियंत्रण

en: Database
hi_IN: डेटाबेस

en: Database %s has been successfully populated.
hi_IN: डेटाबेस %s हो गया है सफलतापूर्वक आबादी हो चूका है.

en: Database configuration
hi_IN: डाटाबेस कोंफिगाराशन

en: Database doesn't exist!
hi_IN: डेटाबेस उपलब्ध नहीं है

en: Database has been created.
hi_IN: डेटाबेस बनाया गया है.

en: Database has been successfully upgraded to version %s
hi_IN: डेटाबेस दिया गया है सफलतापूर्वक संस्करण %s करने के लिए उन्नत है

en: Database location
hi_IN: डाटाबेस की लोकेशन

en: Database name
hi_IN: डेटाबेस नाम

en: Database password
hi_IN: डाटाबेस पासवर्ड

en: Database settings
hi_IN: डाटाबेस सेटिंग

en: Database type
hi_IN: डेटाबेस के प्रकार

en: Database upgrade
hi_IN: उन्नत डाटाबेस

en: Database user
hi_IN: डेटाबेस को इस्तमाल करने वाले

en: Date
hi_IN: तारीख

en: Date (YYYY-MM-DD) equals
hi_IN: दिनांक (YYYY-MM-डीडी) बराबर होती है

en: Date format:
hi_IN: तिथि प्रारूप:

en: Date is
hi_IN: तारीख है

en: Date last action
hi_IN: तिथि अंतिम कार्रवाई

en: Date stamp?
hi_IN: तिथि स्टाम्प?

en: Date started
hi_IN: तिथि शुरू

en: Date submitted
hi_IN: तिथि प्रस्तुत

en: Date/Time
hi_IN: तारीख/समय

en: Date/Time format
hi_IN: तारीख/समय तरीका

en: Day
hi_IN: दिन

en: Deactivate Survey
hi_IN: निष्क्रिय सर्वेक्षण

en: Deactivate survey
hi_IN: सर्वेक्षण निष्क्रिय

en: Deactivated result tables
hi_IN: निष्क्रिय परिणाम तालिकाओं

en: Deactivation
hi_IN: क्रियाशीलता छोड़ना

en: Dear {FIRSTNAME},
    
    Recently we invited you to participate in a survey.
    
    We note that you have not yet completed the survey, and wish to remind you that the survey is still available should you wish to take part.
    
    The survey is titled:
    "{SURVEYNAME}"
    
    "{SURVEYDESCRIPTION}"
    
    To participate, please click on the link below.
    
    Sincerely,
    
    {ADMINNAME} ({ADMINEMAIL})
    
    ----------------------------------------------
    Click here to do the survey:
    {SURVEYURL}
hi_IN: {} FIRSTNAME प्रिय, हाल ही में हम आपको आमंत्रित करने के लिए एक सर्वेक्षण में भाग लेते हैं. हम ध्यान दें कि आप अभी तक सर्वेक्षण पूरा नहीं किया है, और हम आपको याद दिलाना कि सर्वेक्षण अभी भी आप के लिए भाग लेने के लिए इच्छा चाहिए उपलब्ध करना चाहते हैं. सर्वेक्षण शीर्षक है: &quot;{SURVEYNAME}&quot; &quot;{SURVEYDESCRIPTION}&quot; भाग लेने के लिए, नीचे दिए गए लिंक पर क्लिक करें. निष्ठा से, {} ADMINNAME ---------------------------------------- ({ADMINEMAIL}) ------ लिए यहाँ क्लिक करें सर्वेक्षण कार्य करें: {SURVEYURL}

en: Dear {FIRSTNAME},
    
    You, or someone using your email address, have registered to participate in an online survey titled {SURVEYNAME}.
    
    To complete this survey, click on the following URL:
    
    {SURVEYURL}
    
    If you have any questions about this survey, or if you did not register to participate and believe this email is in error, please contact {ADMINNAME} at {ADMINEMAIL}.
hi_IN: {} FIRSTNAME प्रिय, तुम, या किसी को अपने ईमेल पते का उपयोग, के लिए एक ऑनलाइन {} SURVEYNAME नामक सर्वेक्षण में भाग लेने पंजीकृत किया है. इस सर्वेक्षण के लिए, निम्न यूआरएल पर क्लिक करें पूरा: {SURVEYURL} यदि आप इस सर्वेक्षण के बारे में कोई प्रश्न हैं, या आप के लिए भाग लेते हैं और इस ईमेल पर विश्वास नहीं किया था अगर रजिस्टर में त्रुटि है, {ADMINEMAIL} पर संपर्क {} ADMINNAME कृपया.

en: Dear {FIRSTNAME},
    
    this email is to confirm that you have completed the survey titled {SURVEYNAME} and your response has been saved. Thank you for participating.
    
    If you have any further questions about this email, please contact {ADMINNAME} on {ADMINEMAIL}.
    
    Sincerely,
    
    {ADMINNAME}
hi_IN: प्रिय {FIRSTNAME}, इस ईमेल पुष्टि करते हैं कि आप शीर्षक {} SURVEYNAME सर्वेक्षण पूरा कर लिया है और आपकी प्रतिक्रिया सुरक्षित किया गया. तुम भाग लेने के लिए धन्यवाद. अगर आप इस ईमेल के बारे में कोई और प्रश्न हैं, {ADMINEMAIL} पर संपर्क {} ADMINNAME कृपया. निष्ठा से, {ADMINNAME}

en: Dear {FIRSTNAME},
    
    you have been invited to participate in a survey.
    
    The survey is titled:
    "{SURVEYNAME}"
    
    "{SURVEYDESCRIPTION}"
    
    To participate, please click on the link below.
    
    Sincerely,
    
    {ADMINNAME} ({ADMINEMAIL})
    
    ----------------------------------------------
    Click here to do the survey:
    {SURVEYURL}
hi_IN: प्रिय {FIRSTNAME}, तो आप एक सर्वेक्षण में भाग लेने के लिए आमंत्रित किया गया है. सर्वेक्षण शीर्षक है: "{SURVEYNAME}" "{SURVEYDESCRIPTION}" भाग लेने के लिए, नीचे दिए गए लिंक पर क्लिक करें. निष्ठा से, {ADMINNAME}  ---------------------------------------- ({ADMINEMAIL}) ------ लिए यहाँ क्लिक करें सर्वेक्षण कार्य करें: {SURVEYURL}

en: Dec
hi_IN: दिसम्बर

en: Decimal mark:
hi_IN: दशमलव विभाजक:

en: Decrease
hi_IN: कमी

en: Default
hi_IN: डिफ़ॉल्ट

en: Default HTML editor mode:
hi_IN: डिफ़ॉल्ट HTML संपादक मोड:

en: Default answer for scale %s:
hi_IN: पैमाने %s के लिए तयशुदा जवाब है:

en: Default answer value:
hi_IN: डिफ़ॉल्ट जवाब मूल्य:

en: Default answers
hi_IN: डिफ़ॉल्ट जवाब

en: Default coordinates of the map when the page first loads. Format: latitude [space] longtitude
hi_IN: डिफ़ॉल्ट जब पृष्ठ पहली बार लोड नक्शे के निर्देशांक. प्रारूप: अक्षांश [अंतरिक्ष] longtitude

en: Default language
hi_IN: डिफ़ॉल्ट भाषा:

en: Default position
hi_IN: डिफ़ॉल्ट स्थिति

en: Default scenario
hi_IN: डिफ़ॉल्ट परिदृश्य

en: Default site admin email:
hi_IN: डिफ़ॉल्ट साइट व्यवस्थापक ईमेल:

en: Default site bounce email:
hi_IN: डिफ़ॉल्ट साइट उछाल ईमेल:

en: Default site language:
hi_IN: डिफ़ॉल्ट साइट की भाषा:

en: Default value for option 'Other':
hi_IN: विकल्प &#39;अन्य&#39; के लिए तयशुदा मान:

en: Default value settings were successfully saved.
hi_IN: मूलभूत मान सेटिंग्स सफलतापूर्वक बच गए.

en: Default value:
hi_IN: डिफ़ॉल्ट मूल्य:

en: Delete
hi_IN: हटाएँ

en: Delete User
hi_IN: उपयोक्ता मिटायें

en: Delete all conditions
hi_IN: सभी शर्तों को हटाएँ

en: Delete all incomplete answers that correspond to a token for which a completed answers is already recorded
hi_IN: सभी हटाएँ अधूरा जवाब है कि एक टोकन जिसके लिए एक पूरा जवाब पहले से ही दर्ज है के अनुरूप

en: Delete checked items!
hi_IN: हटाएँ आइटम की जाँच की!

en: Delete current question group
hi_IN: हटाएँ मौजूदा प्रश्न समूह

en: Delete current user group
hi_IN: वर्तमान उपयोगकर्ता समूह हटाएँ

en: Delete label set
hi_IN: हटाएँ सेट लेबल

en: Delete marked responses
hi_IN: हटाएँ प्रतिक्रियाओं चिह्नित

en: Delete survey
hi_IN: सर्वेक्षण हटाएँ

en: Delete the selected entries
hi_IN: चयनित प्रविष्टियों को हटाएँ

en: Delete this entry
hi_IN: इस प्रविष्टि हटाना

en: Delete this response
hi_IN: हटाएँ इस प्रतिक्रिया

en: Delete this user
hi_IN: इस उपयोगकर्ता को हटाएँ

en: Delete user
hi_IN: उप्योदक को हटाएँ

en: Deleting User
hi_IN: उपयोगकर्ता हटाना

en: Deleting answers: %u answers deleted
hi_IN: जवाब को हटाया जा रहा है: %u जवाब हटाया गया

en: Deleting assessments: %u assessment entries deleted
hi_IN: आकलन को हटाया जा रहा है: %u आकलन की एंट्री हटाई जा रही है

en: Deleting conditions: %u conditions deleted
hi_IN: शर्तें हटाएँ जा रही है: %u शर्तें हटाई गयी

en: Deleting groups: %u groups deleted
hi_IN: समूह को हटाया जा रहा है: %u ग्रुप हते गए

en: Deleting question attributes: %u attributes deleted
hi_IN: प्रश्न विशेषताओं को मिटाना:%u यू विशेषताएँ हटाए गए

en: Deleting questions: %u questions deleted
hi_IN: सवालों को हटाया जा रहा है:% u सवाल हटाए गए

en: Deleting survey languagesettings: %u survey languagesettings deleted
hi_IN: सर्वेक्षण languagesettings को हटाना:% u सर्वेक्षण languagesettings हटाए गए

en: Deleting survey table: %s
hi_IN: सर्वेक्षण टेबल को हटाना %s

en: Deleting surveys: %u surveys deleted
hi_IN: सर्वेक्षण को हटाना:% u सर्वेक्षण हटाए गए

en: Deleting this group will also delete any questions and answers it contains. Are you sure you want to continue?
hi_IN: इस समूह को हटाना भी किसी भी प्रश्न को हटाना होगा और जवाब यह होता है. क्या आप जारी रखना चाहते हैं?

en: Demo mode only: Uploading files is disabled in this system.
hi_IN: प्रदर्शन केवल मोड: अपलोड फ़ाइलें इस प्रणाली में अक्षम है.

en: Demo mode: Uploading templates is disabled.
hi_IN: डेमो मोड: अपलोड अक्षम है टेम्पलेट्स.

en: Description of the survey
hi_IN: सर्वेक्षण का विवरण

en: Description:
hi_IN: विवरण:

en: Detailed Error
hi_IN: विस्तृत त्रुटि

en: Detailed admin notification
hi_IN: विस्तृत व्यवस्थापक अधिसूचना

en: Detailed admin notification subject:
hi_IN: व्यवस्थापक अधिसूचना विषय विस्तृत:

en: Detailed email notification with response data is sent to:
hi_IN: प्रतिक्रिया डेटा के साथ विस्तृत ईमेल सूचना के लिए भेजा गया है:

en: Determine whether a variable is considered to be empty
hi_IN: निर्धारित करें कि क्या एक चर खाली माना जाता है

en: Did Not Save
hi_IN: बचाने नहीं आया

en: Directory with the name `%s` already exists - choose another name
hi_IN: नाम के साथ निर्देशिका `%s` पहले से मौजूद है - दूसरा नाम चुनें

en: Disable only
hi_IN: केवल अक्षम

en: Disable the next button until time limit expires
hi_IN: अगले बटन को निष्क्रिय जब तक समय सीमा समाप्त हो

en: Disable the prev button until the time limit expires
hi_IN: पिछला बटन निष्क्रिय तक समय सीमा समाप्त हो

en: Disabled
hi_IN: विकलांग

en: Display
hi_IN: प्रदर्शन

en: Display a 'time limit warning' when there are this many seconds remaining in the countdown (warning will not display if left blank)
hi_IN: &#39;एक समय सीमा चेतावनी&#39; जब वहाँ यह कई उलटी गिनती में शेष सेकंड रहे हैं (चेतावनी प्रदर्शित नहीं करेगा अगर छोड़ दिया रिक्त) प्रदर्शन

en: Display a chart in the statistics?
hi_IN: आँकड़ों में एक चार्ट प्रदर्शित करें?

en: Display chart
hi_IN: चार्ट प्रदर्शित करें

en: Display columns
hi_IN: प्रदर्शित होने वाले कॉलम

en: Display dropdown boxes
hi_IN: ड्रॉपडाउन बोक्सेस को दिखाएँ

en: Display map
hi_IN: नक्शा प्रदर्शित करें

en: Display min and max value under the slider
hi_IN: प्रदर्शन और स्लाइडर के तहत अधिकतम मूल्य न्यूनतम

en: Display rows
hi_IN: प्रदर्शित पंक्तियों

en: Display slider min and max value
hi_IN: प्रदर्शन स्लाइडर न्यूनतम और अधिकतम मान

en: Display the 'time limit expiry message' for this many seconds before performing the 'time limit action' (defaults to 1 second if left blank)
hi_IN: प्रदर्शन इस कई सेकंड के लिए (यदि छोड़ रिक्त 1 सेकंड में मूलभूत) &#39;समय सीमा कार्रवाई&#39; के प्रदर्शन से पहले &#39;समय सीमा समाप्ति संदेश&#39;

en: Display the 2nd 'time limit warning' when there are this many seconds remaining in the countdown (warning will not display if left blank)
hi_IN: प्रदर्शन के 2 &#39;समय चेतावनी सीमा&#39; जब वहाँ यह कई उलटी गिनती में शेष सेकंड रहे हैं (चेतावनी प्रदर्शित नहीं करेगा अगर छोड़ दिया रिक्त)

en: Display:
hi_IN: प्रदर्शन:

en: Do you really want to delete all marked responses?
hi_IN: क्या आप वास्तव में सभी चिह्नित प्रतिक्रियाओं हटाना चाहते हैं?

en: Do you really want to delete this label set?
hi_IN: क्या आप वास्तव में हटाना इस लेबल सेट करना चाहते हैं?

en: Do you really want to delete this response?
hi_IN: क्या आप वास्तव में इस प्रतिक्रिया हटाना चाहते हैं?

en: Do you want to populate that database now by creating the necessary tables?
hi_IN: क्या आप आवश्यक टेबल बनाकर उस डेटाबेस अब आबाद करना चाहते हैं?

en: Don't import if label set already exists:
hi_IN: आयात अगर लेबल सेट पहले से मौजूद न करें:

en: Done. Test your survey using the %s icon.
hi_IN: किया है. टेस्ट में अपने %s का उपयोग सर्वेक्षण चिह्न है.

en: Dot (.)
hi_IN: डॉट (.)

en: Download
hi_IN: डाउनलोड

en: Download all files in this response as a zip file
hi_IN: एक ज़िप फ़ाइल के रूप में इस के जवाब में सभी फ़ाइलों को डाउनलोड करें

en: Download marked files
hi_IN: डाउनलोड फाइल चिह्नित

en: Download the data and the syntax file.
hi_IN: डेटा और वाक्यविन्यास फ़ाइल डाउनलोड करें.

en: Drag and drop the pin to the desired location. You may also right click on the map to move the pin.
hi_IN: खींचें और इच्छित स्थान पर पिन ड्रॉप. आप यह भी सही नक्शे पर क्लिक कर सकते हैं करने के लिए पिन ले जाएँ.

en: Drop-down list
hi_IN: ड्रॉपडाउन लिसट

en: Dropdown prefix/suffix
hi_IN: प्रेफिक्स/सुफ्फिक्स को निचे चोड

en: Dropdown separator
hi_IN: ड्रॉपडाउन विभाजक

en: Duplicate codes found, these entries won't be updated
hi_IN: नकल कोड पाया, इन प्रविष्टियों को अद्यतन नहीं किया जाएगा

en: Duplicate records removed
hi_IN: डुप्लीकेट रिकॉर्ड हटाया

en: Duplicates are determined by:
hi_IN: डुप्लिकेट द्वारा निर्धारित कर रहे हैं:

en: Dutch
hi_IN: डच

en: Dutch (informal)
hi_IN: डच (अनौपचारिक)

en: ERROR MESSAGE
hi_IN: त्रुटि संदेश

en: EUC-JP Japanese
hi_IN: ईयूसी-जेपी जापानी

en: EUC-KR Korean
hi_IN: ईयूसी-KR कोरियाई

en: Earlier than:
hi_IN: से पहले:

en: Edit
hi_IN: संपादित करें

en: Edit Group
hi_IN: समूह संपादित करें

en: Edit URL parameter
hi_IN: URL पैरामीटर संपादित करें

en: Edit answer options
hi_IN: विकल्प जवाब संपादित करें

en: Edit answer options for this question
hi_IN: संपादित इस प्रश्न के लिए विकल्प के जवाब

en: Edit condition
hi_IN: हालत संपादित करें

en: Edit current question group
hi_IN: वर्तमान प्रश्न समूह संपादित करें

en: Edit current user group
hi_IN: वर्तमान उपयोगकर्ता समूह संपादित करें

en: Edit default answer values
hi_IN: डिफ़ॉल्ट मान संपादित करें जवाब

en: Edit email templates
hi_IN: ईमेल संपादित टेम्पलेट्स

en: Edit label set
hi_IN: सेट लेबल संपादित करें

en: Edit label sets
hi_IN: लेबल सेट संपादित करें

en: Edit permissions
hi_IN: अनुमतियाँ संपादित करें

en: Edit question
hi_IN: प्रश्न संपादित करें

en: Edit quota
hi_IN: कोटा संपादित करें

en: Edit response URL
hi_IN: प्रतिक्रिया URL संपादित करें

en: Edit subquestions
hi_IN: subquestions संपादित करें

en: Edit subquestions for this question
hi_IN: इस प्रश्न के लिए subquestions संपादित करें

en: Edit survey permissions
hi_IN: सर्वेक्षण अनुमति संपादित करें

en: Edit survey permissions for group %s
hi_IN: सर्वेक्षण अनुमति के लिए संपादित %s समूह

en: Edit survey permissions for user %s
hi_IN: सर्वेक्षण अनुमति संपादन के लिए उपयोगकर्ता %s

en: Edit survey settings
hi_IN: सर्वेक्षण सेटिंग संपादित करें

en: Edit this entry
hi_IN: इस प्रविष्टि को संपादित करें

en: Edit this response
hi_IN: इस प्रतिक्रिया को संपादित करें

en: Edit this token
hi_IN: इस टोकन संपादित करें

en: Edit this user
hi_IN: इस उपयोगकर्ता को संपादित करें

en: Editing
hi_IN: संपादन

en: Editing %s
hi_IN: संपादन %s

en: Editing response (ID %s)
hi_IN: संपादन प्रतिक्रिया (आईडी %s)

en: Editing user
hi_IN: संपादन उपयोगकर्ता

en: Editing user group (Owner: %s)
hi_IN: संपादन उपयोगकर्ता समूह (स्वामी: %s)

en: Either you have been inactive for too long, you have cookies disabled for your browser, or there were problems with your connection.
hi_IN: या तो तुम भी लंबे समय के लिए निष्क्रिय कर दिया गया है, तो आप अपने ब्राउज़र के लिए कुकीज़ अक्षम हैं, या वहाँ अपने कनेक्शन के साथ समस्याओं रहे थे.

en: Email
hi_IN: ईमेल

en: Email address
hi_IN: ईमेल पता

en: Email address is not valid.
hi_IN: ईमेल पते मान्य नहीं है.

en: Email address of the survey administrator
hi_IN: सर्वेक्षण व्यवस्थापक ईमेल पता

en: Email batch size:
hi_IN: बैच का आकार ईमेल:

en: Email from the token
hi_IN: टोकन से ईमेल

en: Email method:
hi_IN: विधि ईमेल:

en: Email settings
hi_IN: ईमेल सेटिंग्स

en: Email status
hi_IN: स्थिति ईमेल

en: Email templates
hi_IN: ईमेल टेम्पलेट्स

en: Email templates successfully saved.
hi_IN: ईमेल सफलतापूर्वक बचाया टेम्पलेट्स.

en: Email to %s failed. Error Message:
hi_IN: %s करने के लिए ईमेल में विफल रहा है. त्रुटि संदेश:

en: Email to {FIRSTNAME} {LASTNAME} ({EMAIL}) delayed: Token is not yet valid.
hi_IN: को ईमेल {FIRSTNAME} {अंतिम नाम} ({EMAIL}) में देरी: टोकन अभी मान्य नहीं है.

en: Email to {FIRSTNAME} {LASTNAME} ({EMAIL}) skipped: Token is not valid anymore.
hi_IN: {FIRSTNAME} {} के अंतिम नाम ईमेल ({EMAIL}) को छोड़ दिया: टोकन मान्य नहीं है.

en: Email to {NAME} ({EMAIL}) failed.
hi_IN: को ईमेल {नाम} विफल ({EMAIL}).

en: Email was not sent because demo-mode is activated.
hi_IN: ईमेल क्योंकि डेमो मोड सक्रिय है नहीं भेजा गया.

en: Email:
hi_IN: ईमेल:

en: Encryption type:
hi_IN: एन्क्रिप्शन के प्रकार:

en: End URL:
hi_IN: अंत URL:

en: End message:
hi_IN: अंत संदेश:

en: English
hi_IN: अंग्रेजी

en: Ensure a minimum number of possible answers (0=No limit)
hi_IN: सुनिश्चित करने के लिए संभव उत्तरों की एक न्यूनतम संख्या (0 = कोई सीमा नहीं)

en: Enter a header text for the first scale
hi_IN: एक पैमाने के लिए एक शीर्षक पाठ दर्ज करें

en: Enter a header text for the second scale
hi_IN: एक पैमाने के लिए एक शीर्षक पाठ दर्ज करें

en: Enter a list of response IDs that are to be deleted, separated by comma.
hi_IN: प्रतिक्रियाओं को हटाने के लिए आईडी की एक सूचि दर्ज़ करें, जो की अल्पविराम से अलग की हुई होनी चाहिए।

en: Enter a name and password for this survey and click save below.
hi_IN: एक और इस सर्वेक्षण के लिए नाम और पासवर्ड दर्ज करें और क्लिक करें नीचे बचाने के लिए.

en: Enter question ID to get subquestion order from a previous question
hi_IN:  एक पिछले सवाल से subquestion आदेश पाने के लिए प्रश्न आईडी दर्ज करें

en: Enter your details below, and an email containing the link to participate in this survey will be sent immediately.
hi_IN: नीचे अपनी जानकारी है, और एक करने के लिए इस सर्वेक्षण में भाग लेने के तुरंत लिंक भेजा जाएगा युक्त ईमेल दर्ज करें.

en: Enter your hostname and port, e.g.: imap.gmail.com:995
hi_IN: imap.gmail.com:: 995 आपके होस्टनाम और बंदरगाह, जैसे दर्ज

en: Enter your labels:
hi_IN: अपने जवाब दर्ज करें:

en: Equals
hi_IN: बराबर

en: Equals sum value
hi_IN: बराबर राशि मूल्य

en: Equals:
hi_IN: बराबर होती है:

en: Equation
hi_IN: समीकरण

en: Error
hi_IN: त्रुटि

en: Error %s
hi_IN: त्रुटि %s

en: Error Files List
hi_IN: त्रुटि फ़ाइलें सूची

en: Error message
hi_IN: त्रुटि संदेश

en: Error saving results
hi_IN: परिणाम सहेजने में त्रुटि

en: Error: 'other' is a reserved keyword.
hi_IN: त्रुटि: एक आरक्षित कीवर्ड &#39;अन्य&#39; है.

en: Error: There are no answer options for this question and/or they don't exist in this language.
hi_IN: त्रुटि: कोई इस सवाल का जवाब देने के लिए विकल्प हैं और / या वे इस भाषा में मौजूद नहीं है.

en: Error: There are no answers defined for this question.
hi_IN: त्रुटि: कोई इस सवाल के लिए परिभाषित जवाब हैं.

en: Error: You are trying to use duplicate answer codes.
hi_IN: त्रुटि: आप जवाब कोड डुप्लीकेट उपयोग कर रहे हैं.

en: Error: You are trying to use duplicate label codes.
hi_IN: त्रुटि: आप के लिए लेबल कोड डुप्लीकेट उपयोग कर रहे हैं.

en: Error: You are trying to use duplicate subquestion codes.
hi_IN: त्रुटि: आप subquestion कोड डुप्लीकेट उपयोग कर रहे हैं.

en: Error: You have to enter a group title for each language.
hi_IN: त्रुटि: आप प्रत्येक भाषा के लिए एक समूह शीर्षक दर्ज किया है.

en: Error: You have to enter a name for this label set.
hi_IN: त्रुटि: आप के लिए इस लेबल सेट के लिए कोई नाम दर्ज है.

en: Estonian
hi_IN: एस्तोनियावासी

en: Every row is one subquestion. We recommend the usage of logical or numerical codes for subquestions. Your participants cannot see the subquestion code, only the subquestion text itself.
hi_IN: प्रत्येक पंक्ति एक subquestion है। हम subquestions के लिए तार्किक या संख्यात्मक कोड के उपयोग की सलाह देते हैं। आपके प्रतिभागी subquestion कोड नहीं देख सकते हैं, वो केवल subquestion पाठ ही देख पाएंगे।

en: Everything looks alright. Please proceed to the next step.
hi_IN: सब कुछ ठीक लग रहा है. कृपया अगले चरण पर जाएँ.

en: Example data
hi_IN: उदाहरण डेटा

en: Exclude answers?
hi_IN: बहिष्कृत जवाब?

en: Exclude quotas?
hi_IN: बहिष्कृत कोटा?

en: Exclude record IDs?
hi_IN: बहिष्कृत रिकॉर्ड आईडी?

en: Exclusive option
hi_IN: अनन्य विकल्प

en: Existing LID: %s
hi_IN: मौजूदा ढक्कन: %s

en: Expiration
hi_IN: समापन

en: Expire survey
hi_IN: सर्वेक्षण निश्वासन

en: Expired
hi_IN: समय सीमा समाप्त

en: Expiry date/time:
hi_IN: समाप्ति तिथि / समय:

en: Exponential expression
hi_IN: घातीय अभिव्यक्ति

en: Export
hi_IN: निर्यात

en: Export VV file
hi_IN: निर्यात फ़ाइल वी.वी.

en: Export a VV survey file
hi_IN: निर्यात एक वी.वी. सर्वेक्षण फ़ाइल

en: Export data
hi_IN: डेटा निर्यात करें

en: Export multiple label sets
hi_IN: निर्यात एकाधिक लेबल सेट

en: Export results
hi_IN: निर्यात परिणाम

en: Export selected label sets
hi_IN: निर्यात चयनित लेबल सेट

en: Export survey
hi_IN: निर्यात सर्वेक्षण

en: Export syntax
hi_IN: निर्यात सिंटेक्स

en: Export this label set
hi_IN: निर्यात इस लेबल सेट

en: Export this question group
hi_IN: निर्यात इस सवाल का समूह

en: Export tokens
hi_IN: निर्यात टोकन

en: Export type
hi_IN: निर्यात प्रकार

en: Extra tokens found
hi_IN: अतिरिक्त टोकन पाए गए हैं

en: Failed
hi_IN: में विफल

en: Failed to add user
hi_IN: उपयोगकर्ता को जोड़ने में विफल

en: Failed to add user group.
hi_IN: करने के लिए उपयोगकर्ता समूह जोड़ने में विफल.

en: Failed to add user.
hi_IN: उपयोगकर्ता को जोड़ने में विफल.

en: Failed to create token entries
hi_IN: टोकन के लिए प्रविष्टियां बनाने में विफल

en: Failed to delete answer
hi_IN: जवाब देने के लिए हटाने में विफल

en: Failed to edit user group!
hi_IN: करने के लिए उपयोगकर्ता समूह जोड़ने में विफल.

en: Failed to open the uploaded file!
hi_IN: करने के लिए अपलोड की गई फ़ाइल को खोलने में विफल!

en: Failed to remove user.
hi_IN: उपयोगकर्ता को जोड़ने में विफल.

en: Failed to update answers
hi_IN: के जवाब में असफल अद्यतन

en: Failed to update survey permissions!
hi_IN: सर्वेक्षण अनुमति के लिए अद्यतन करने में विफल!

en: Failed.
hi_IN: विफल

en: Fax to:
hi_IN: को फैक्स:

en: Feb
hi_IN: फ़रवरी

en: Female
hi_IN: महिला

en: Field caption
hi_IN: फील्ड कैप्शन

en: Field description
hi_IN: क्षेत्र वर्णन

en: File
hi_IN: फ़ाइल

en: File %s deleted
hi_IN: फ़ाइल %s नष्ट कर दिया है

en: File metadata
hi_IN: फ़ाइल मेटाडाटा

en: File upload
hi_IN: अपलोड फ़ाइल

en: File upload succeeded.
hi_IN: फ़ाइल सफल अपलोड करें.

en: Files
hi_IN: फ़ाइल

en: Filter HTML for XSS:
hi_IN: XSS के लिए फ़िल्टर HTML:

en: Filter blank email addresses:
hi_IN: फ़िल्टर रिक्त ईमेल पते:

en: Filter duplicate records:
hi_IN: अभिलेख फ़िल्टर डुप्लिकेट:

en: Filter the available answers by this value
hi_IN: इस मान से उपलब्ध जवाब फ़िल्टर

en: Filtered from statistics script
hi_IN: आँकड़े स्क्रिप्ट से छनित

en: Finalize response submission
hi_IN: अंतिम रूप देने प्रतिक्रिया सबमिशन

en: Find first occurrence of a string
hi_IN: एक स्ट्रिंग की पहली घटना का पता लगाएं

en: Find highest value
hi_IN: सबसे बड़ा मूल्य खोजिये

en: Find lowest value
hi_IN: सबसे कम मूल्य खोजिये

en: Find position of first occurrence of a case-insensitive string
hi_IN: एक केस - असंवेदनशील स्ट्रिंग की पहली घटना की स्थिति का पता लगाएं

en: Find position of first occurrence of a string
hi_IN: एक स्ट्रिंग की पहली घटना की स्थिति का पता लगाएं

en: Find whether the type of a variable is string
hi_IN: पता करें कि क्या स्ट्रिंग एक चर के प्रकार है

en: Finds whether a value is not a number
hi_IN: पता लगाएं कि क्या मान कोई संख्या नहीं है

en: Finds whether a variable is NULL
hi_IN: पता लगाएं कि क्या एक चर NULL है

en: Finds whether a variable is a number or a numeric string
hi_IN: पता लगाएं कि क्या एक चर एक नंबर या एक संख्यात्मक स्ट्रिंग है

en: Finds whether the type of a variable is float
hi_IN:  पता लगाइए कि क्या एक चर के प्रकार फ्लोट है

en: Finnish
hi_IN: फिनिश

en: First name
hi_IN: पहला नाम

en: First name from token
hi_IN: टोकन से पहला नाम

en: Flash
hi_IN: फ़्लैश

en: Follow the following link to update it
hi_IN: निम्नलिखित इसे अद्यतन लिंक का पालन करें

en: Following survey(s) are not yet active but you can register for them.
hi_IN: निम्नलिखित सर्वेक्षण (ओं) अभी तक सक्रिय नहीं हैं, लेकिन आप उनके लिए रजिस्टर कर सकते हैं.

en: For easy opening in MS Excel, change the extension to 'tab' or 'txt'
hi_IN: एमएस एक्सेल में आसान खोलने के लिए, &#39;पट्टी&#39; या &#39;txt&#39; करने के लिए एक्सटेंशन परिवर्तन

en: Forbidden Extension
hi_IN: मना एक्सटेंशन

en: Force HTTPS:
hi_IN: बल https:

en: Forgot your password?
hi_IN: अपना पासवर्ड भूल गए?

en: Format
hi_IN: प्रारूप

en: Format a GMT date/time
hi_IN: फॉर्मेट एक जीऍमटी दिनांक/समय

en: Format a local date/time
hi_IN: फार्मेट लोकल तिथि/समय

en: Format a local time/date as integer
hi_IN: पूर्णांक के रूप में एक समय / तारीख स्थानीय स्वरूप

en: Format a number with grouped thousands
hi_IN: समूहीकृत हजारों के साथ एक संख्या स्वरूपित करें

en: Format:
hi_IN: प्रारूप:

en: Format: %s
hi_IN: प्रारूप: %s

en: Found
hi_IN: मिल गया

en: Found & writable
hi_IN: मिल गया और लिख सकते हैं

en: French
hi_IN: फ्रांसीसी

en: Full
hi_IN: पूर्ण

en: Full name
hi_IN: पूरा नाम

en: Full names
hi_IN: पूरा नाम

en: Full question text
hi_IN: पूर्ण प्रश्न पाठ

en: Full template editor
hi_IN: पूरा टेम्पलेट संपादक

en: GB2312 Simplified Chinese
hi_IN: GB2312 चीनी सरलीकृत

en: GBK Simplified Chinese
hi_IN: GBK चीनी सरलीकृत

en: GEOSTD8 Georgian
hi_IN: GEOSTD8 जॉर्जियाई

en: GNU General Public License:
hi_IN: जीअनओऊ गेनेरल पब्लिक लिसेंस:

en: Galician
hi_IN: गैलिशियन्

en: Gender
hi_IN: लिंग

en: General
hi_IN: सामान्य

en: General filters
hi_IN: सामान्य फिल्टर

en: General settings
hi_IN: सामान्य सेटिंग्स

en: Generate a random integer
hi_IN: एक यादृच्छिक पूर्णांक उत्पन्न करें

en: Generate tokens
hi_IN: उत्पन्न टोकन

en: German
hi_IN: जर्मन

en: German (informal)
hi_IN: जर्मन (अनौपचारिक)

en: Get UNIX timestamp for a date (each of the 6 arguments are optional)
hi_IN: एक तारीख (6 तर्कों के प्रत्येक वैकल्पिक हैं) के लिए यूनिक्स टाइमस्टैम्प प्राप्त करें करें

en: Get order from previous question
hi_IN: पिछले सवालों से आर्डर लो

en: Get string length
hi_IN: स्ट्रिंग की लम्बाई चाहिए

en: Get the default location using the user's IP address?
hi_IN: डिफ़ॉल्ट उपयोगकर्ता का आईपी पते का उपयोग कर स्थान प्राप्त करें?

en: Get the integer value of a variable
hi_IN: एक चर के पूर्णांक मान प्राप्त करें

en: Get value of pi
hi_IN: pi की मूल्य जानिये

en: Global settings
hi_IN: वैश्विक सेटिंग्स

en: Global settings were saved.
hi_IN: वैश्विक सेटिंग्स सहेजे गए थे.

en: Go to question
hi_IN: प्रश्न जाओ

en: Go to question group
hi_IN: समूह के सवाल पर जाएँ

en: Go to survey
hi_IN: सर्वेक्षण के लिए जाओ

en: Google Maps
hi_IN: गूगल मैप्स

en: Google Maps API key:
hi_IN: गूगल एपीआई कुंजी नक्शे:

en: Greater than
hi_IN: इससे बड़ा

en: Greater than (Strings)
hi_IN: इससे बड़ा (स्ट्रिंग्स)

en: Greater than or equal to
hi_IN: इससे छोटा या इसके बराबर

en: Greater than or equal to (Strings)
hi_IN: से अधिक या बराबर (स्ट्रिंग्स) ग्रेटर

en: Greater than:
hi_IN: इससे बड़ा:

en: Greek
hi_IN: यूनानी

en: Group
hi_IN: समूह

en: Group 1: The first lot of questions
hi_IN: समूह 1: प्रश्न के पहले बहुत कुछ

en: Group by Group
hi_IN: समूह द्वारा समूह

en: Group could not be deleted
hi_IN: समूह नष्ट नहीं किया जा सकता है

en: Group description
hi_IN: समूह विवरण

en: Group member can only see own group:
hi_IN: समूह के सदस्य केवल स्वयं के समूह देख सकते हैं:

en: Group members
hi_IN: समूह सदस्य

en: Group not found.
hi_IN: समूह नहीं मिला

en: Group of checkboxes
hi_IN: जांचपेटी का समूह

en: Group time
hi_IN: समूह समय

en: HP West European
hi_IN: हिमाचल प्रदेश के पश्चिम यूरोपीय

en: Header for first scale
hi_IN: शीर्ष लेख एक पैमाने पर

en: Header for second scale
hi_IN: शीर्ष लेख दूसरा पैमाने पर

en: Heading
hi_IN: शीर्षक

en: Hebrew
hi_IN: यहूदी

en: Hello %s,
hi_IN: नमस्ते %s,

en: Help about this question
hi_IN: इस सवाल के बारे में मदद

en: Help:
hi_IN: सहायता:

en: Hidden
hi_IN: छुपा

en: Hide advanced settings
hi_IN: छिपाएँ सेटिंग्स उन्नत

en: Hide both
hi_IN: दोनों छुपाएँ

en: Hide both (Forced by the system administrator)
hi_IN: छिपाएँ दोनों (जबरिया सिस्टम व्यवस्थापक द्वारा)

en: Hide the tip that is normally shown with a question
hi_IN: टिप है कि सामान्य रूप से एक प्रश्न के साथ दिखाया जाता है छिपाएँ

en: Hide this question at any time. This is useful for including data using answer prefilling.
hi_IN: किसी भी समय इस सवाल छिपाएँ. इस prefilling जवाब का उपयोग कर डेटा सहित के लिए उपयोगी है.

en: Hide tip
hi_IN: छिपाएँ टिप

en: Hindi
hi_IN: हिन्दी

en: How many rows to display
hi_IN: कई पंक्तियों को प्रदर्शित करने के लिए कैसे

en: Huge Free Text
hi_IN: विशाल नि: शुल्क पाठ्य

en: Hungarian
hi_IN: हंगरी

en: I accept
hi_IN: मैं स्वीकार करता हूँ

en: ID
hi_IN: आईडी

en: ID:
hi_IN: आईडी:

en: ID: %s
hi_IN: आईडी: %s

en: IP Addresses will be logged
hi_IN: आईपी पते लॉग इन किया जाएगा

en: IP Info DB API Key:
hi_IN: आईपी इन्फो DB एपीआई कुंजी:

en: IP address
hi_IN: आईपी पते

en: IP as default location
hi_IN: डिफ़ॉल्ट स्थान के रूप में आईपी

en: ISO 8859-7 Greek
hi_IN: 8859-7 आईएसओ यूनानी

en: ISO 8859-8 Hebrew
hi_IN: 8859-8 आईएसओ हिब्रू

en: Icelandic
hi_IN: आइसलैंड का

en: Identifier
hi_IN: पहचानकर्ता

en: Identifier:
hi_IN: पहचानकर्ता:

en: If errors are showing up you might have to execute this script repeatedly.
hi_IN: यदि त्रुटियों को दिखा रहा है तो आप को बार बार इस स्क्रिप्ट पर अमल हो सकता है.

en: If necessary the database will be updated.
hi_IN: यदि आवश्यक हो डेटाबेस अद्यतन हो जाएगा.

en: If one of the subquestions is marked then for each marked subquestion this value is added as assessment.
hi_IN: यदि एक subquestions की तो प्रत्येक चिह्नित subquestion के लिए चिह्नित किया है इस मूल्य निर्धारण के रूप में जोड़ा है.

en: If the link does not work and you turn on HTTPS, LimeSurvey will break and you won't be able to access it.
hi_IN: यदि यह लिंक काम नहीं है और आप HTTPS को चालू करता है, LimeSurvey तोड़ने के लिए और आप इसे उपयोग करने में सक्षम नहीं होगा.

en: If the participant marks all options, uncheck all and check the option set in the "Exclusive option" setting
hi_IN: यदि भागीदार सभी विकल्पों, अचयनित सभी अंक और सेटिंग &quot;विशेष&quot; विकल्प में सेट विकल्प की जाँच करें

en: If tokens are used, the public may register for this survey
hi_IN: अगर टोकन इस्तेमाल किया है, जनता के इस सर्वेक्षण के लिए पंजीकृत कर सकते हैं

en: If you delete this table tokens will no longer be required to access this survey.
hi_IN: यदि आप हटाना इस तालिका टोकन अब इस सर्वेक्षण का उपयोग की आवश्यकता होगी.

en: If you do not want to participate in this survey and don't want to receive any more invitations please click the following link:
    {OPTOUTURL}
hi_IN: यदि आप इस सर्वेक्षण में भाग लेने नहीं करना चाहते हैं और चाहते हैं कि कृपया निम्नलिखित लिंक पर क्लिक करें और कोई आमंत्रण प्राप्त नहीं: {OPTOUTURL}

en: If you entered the URL manually please check your spelling and try again.
hi_IN: यदि आपने मैन्युअल रूप से यूआरएल दर्ज किया है तो कृपया अपनी वर्तनी जांचें और पुनः प्रयास करें।

en: If you give an email address, an email containing the details will be sent to you.
hi_IN: यदि आप एक ईमेल पता दे, एक विवरण युक्त ईमेल आपको भेज दिया जाएगा.

en: If you have any issues, please try using a modern browser first, before reporting it.
hi_IN: यदि आपके पास कोई समस्या है, तो कृपया इसे रिपोर्ट करने से पहले, एक आधुनिक ब्राउज़र का उपयोग करने का प्रयास करें।

en: If you have any questions regarding this mail please do not hesitate to contact the site administrator at %s. Thank you!
hi_IN: अगर आप किसी भी इस मेल करने में संकोच %s पर साइट व्यवस्थापक से संपर्क करें मत करो के बारे में प्रश्न हैं. धन्यवाद!

en: If you have been issued a token, please enter it in the box below and click continue.
hi_IN: यदि आप एक टोकन जारी किए गए हैं, कृपया इसे नीचे के बॉक्स में दर्ज करें और क्लिक करें जारी है.

en: If you switch email mode, you'll have to review your email templates to fit the new format
hi_IN: यदि आप ईमेल मोड स्विच, आप अपने ईमेल की समीक्षा करना होगा करने के लिए नए प्रारूप के अनुसार टेम्पलेट्स

en: If you think this is a server error, please contact %s.
hi_IN: अगर आपको लगता है कि यह एक सर्वर त्रुटि है, तो कृपया %s से संपर्क करें।

en: If you turn on the -Anonymized responses- option and create a tokens table, LimeSurvey will mark your completed tokens only with a 'Y' instead of date/time to ensure the anonymity of your participants.
hi_IN: यदि आप-बेनाम प्रतिक्रियाओं-विकल्प पर बारी और एक टोकन तालिका बनाते हैं, LimeSurvey एक तारीख के बजाय &#39;वाई&#39; / के लिए अपने प्रतिभागियों के नाम न छापने सुनिश्चित समय के साथ ही आपका पूरा टोकन का प्रतीक होगा.

en: If you wish, you may upload %s more file(s); else you may return back to survey.
hi_IN: अगर अप्प चाहते है, अप्प इसको अपलोड %s और फाइल्स; या फिर आप सुर्वे में वापस जा सकतें है.

en: If your database is shared, recommended prefix is "lime_" else you can leave this setting blank.
hi_IN: यदि आपका डेटाबेस साझा किया जाता है, उपसर्ग सिफारिश की है  "lime_ " और आप इस सेटिंग को खाली छोड़ सकते हैं.

en: Images
hi_IN: छवियाँ

en: Import
hi_IN: आयात

en: Import CSV
hi_IN: इम्पोर्ट CSV

en: Import Label Set
hi_IN: आयात सेट लेबल

en: Import VV file
hi_IN: आयात वी.वी. फ़ाइल

en: Import a VV response data file
hi_IN:  एक वी.वी. रेस्प्नसे डाटा फ़ाइल इम्पोर्ट करें

en: Import a VV survey file
hi_IN: आयात एक फ़ाइल वी.वी. सर्वेक्षण

en: Import as not finalized answers?
hi_IN: आयात के रूप में अंतिम रूप नहीं जवाब?

en: Import label set(s)
hi_IN: आयात लेबल सेट (ओं)

en: Import of label set(s) is completed.
hi_IN: लेबल सेट (एस) का आयात पूरा हो गया है.

en: Import of survey is completed.
hi_IN: सर्वेक्षण के आयात पूरा हो गया है.

en: Import old tokens
hi_IN: आयात पुराने टोकन

en: Import question group
hi_IN: आयात प्रश्न समूह

en: Import responses from a deactivated survey table
hi_IN: एक से आयात प्रतिक्रियाओं का सर्वेक्षण मेज निष्क्रिय

en: Import survey
hi_IN: आयात सर्वेक्षण

en: Import survey data
hi_IN: सर्वे डाटा को आयात कीजिये

en: Import survey resources
hi_IN: आयात सर्वेक्षण संसाधन

en: Important instructions
hi_IN: महत्वपूर्ण निर्देश

en: Imported Files List
hi_IN: आयातित फ़ाइलें सूची

en: Impossible to delete this group because there is at least one question having a condition on its content
hi_IN: इस समूह को हटाना नामुमकिन है क्योंकि वहाँ कम से कम एक अपनी सामग्री पर एक शर्त वाले प्रश्न

en: In the printable version replace the relevance equation with this explanation text.
hi_IN: प्रिंट करने योग्य संस्करण में प्रासंगिकता समीकरण को इस विवरण पाठ से बदले

en: Inactive
hi_IN: निष्क्रिय

en: Include:
hi_IN: शामिल हैं:

en: Incomplete responses only
hi_IN: केवल अपूर्ण प्रतिक्रिया

en: Incorrect permissions in your %s folder.
hi_IN: आपका %s फोल्डर में अनुमतियाँ गलत.

en: Incorrect username and/or password!
hi_IN: गलत उपयोगकर्ता नाम और / या पासवर्ड!

en: Increase
hi_IN: वृद्धि

en: Indonesian
hi_IN: इन्डोनेशियाई

en: Initial Superadmin cannot be deleted!
hi_IN: प्रारंभिक Superadmin नष्ट नहीं किया जा सकता है!

en: Inline HTML editor
hi_IN: HTML संपादक इनलाइन

en: Inline text
hi_IN: इनलाइन टेक्स्ट

en: Input
hi_IN: इनपुट

en: Insert a page break before this question in printable view by setting this to Yes.
hi_IN: हाँ करने के लिए इस विन्यास से प्रिंट करने योग्य ध्यान में रखते हुए इस सवाल से पहले एक पृष्ठ विराम सम्मिलित करें.

en: Insert page break in printable view
hi_IN: सम्मिलित करें प्रिंट करने योग्य दृश्य में पृष्ठ विराम

en: Inserts HTML line breaks before all newlines in a string
hi_IN: एक स्ट्रिंग में सभी newlines पहले आवेषण HTML पंक्ति विराम

en: Instructions for the impatient
hi_IN: अधीर के लिए निर्देश

en: Integer only
hi_IN: केवल पूर्णांक

en: Interface language:
hi_IN: इंटरफ़ेस भाषा

en: Interfaces
hi_IN: इंटरफेसेस

en: Interview time
hi_IN: साक्षात्कार का समय

en: Invitation
hi_IN: आमंत्रण

en: Invitation email
hi_IN: आमंत्रण ईमेल

en: Invitation email subject:
hi_IN: आमंत्रण ईमेल विषय:

en: Invitation email:
hi_IN: आमंत्रण ईमेल:

en: Invitation sent date
hi_IN: निमंत्रण तिथि भेजा

en: Invitation sent to:
hi_IN: निमंत्रण के लिए भेजा:

en: Invitation sent?
hi_IN: निमंत्रण भेजा है?

en: Invitation status:
hi_IN: निमंत्रण स्थिति:

en: Invitation to participate in a survey
hi_IN: निमंत्रण एक सर्वेक्षण में भाग लेने के लिए

en: Invited
hi_IN: आमंत्रित

en: Irish
hi_IN: आयरिश

en: Is the participant required to give a comment to the uploaded file?
hi_IN: करने के लिए अपलोड की गई फ़ाइल के लिए एक टिप्पणी देने के लिए आवश्यक भागीदार है?

en: Is the participant required to give a title to the uploaded file?
hi_IN: करने के लिए अपलोड की गई फ़ाइल के लिए एक शीर्षक देने के लिए आवश्यक भागीदार है?

en: It is missing a quota message for the following languages:
hi_IN: यह निम्न भाषाओं के लिए एक कोटा संदेश लापता है:यह निम्नलिखित भाषाओं के लिए एक कोटा संदेश नहीं आ रही है

en: It is presented group by group.
hi_IN: यह समूह द्वारा समूह प्रस्तुत किया है.

en: It is presented on one single page.
hi_IN: यह एक ही पृष्ठ पर प्रस्तुत किया है.

en: It is presented question by question.
hi_IN: यह सवाल करके प्रश्न प्रस्तुत किया है.

en: It uses cookies for access control.
hi_IN: यह अभिगम नियंत्रण के लिए कुकीज़ का उपयोग करता है.

en: It will also delete any resources/files that have been uploaded for this survey.
hi_IN: यह कोई भी रेसौर्सस/ फ़ाइल को हटा देगी जो भी इस सुर्वे पर उप्लोअदेद है.

en: It's still possible to perform statistics on responses using LimeSurvey.
hi_IN: यह अभी भी संभव है LimeSurvey का उपयोग प्रतिक्रियाओं पर आँकड़े प्रदर्शन करने के है.

en: Italian
hi_IN: इतालवी

en: Italian (informal)
hi_IN: इटालियन (अनौपचारिक)

en: Iterate survey
hi_IN: पुनरावृति सर्वेक्षण

en: Jan
hi_IN: जनवरी

en: Japanese
hi_IN: जापानी

en: Join array elements with a string
hi_IN: एक स्ट्रिंग के साथ सरणी तत्वों को सम्मिलित करें

en: Jul
hi_IN: जुलाई

en: Jun
hi_IN: जून

en: KOI8-R Relcom Russian
hi_IN: KOI8-R Relcom रूसी

en: KOI8-U Ukrainian
hi_IN: KOI8-U यूक्रेनी

en: Korean
hi_IN: कोरियाई

en: Kurdish (Sorani)
hi_IN: कुरदीश (Sorani)

en: LDAP is disabled or no LDAP query defined.
hi_IN: एलडीएपी अक्षम है या कोई एलडीएपी क्वेरी को परिभाषित किया.

en: Label
hi_IN: लेबल

en: Label %s
hi_IN: लेबल %s

en: Label for 'Other:' option
hi_IN: लेबल के लिए &#39;अन्य&#39; विकल्प

en: Label set browser
hi_IN: लेबल ब्राउज़र सेट

en: Label set import summary
hi_IN: लेबल आयात सारांश सेट

en: Label set was not imported because the same label set already exists.
hi_IN: लेबल सेट क्योंकि इसी लेबल पहले से मौजूद है निर्धारित नहीं आयात किया गया था.

en: Label sets
hi_IN: लेबल सेट

en: Label:
hi_IN: लेबल:

en: Labels
hi_IN: लेबल

en: Labels sucessfully updated
hi_IN: लाबेल्स सफलतापूर्वक अद्यतन हो चुकी है

en: Language
hi_IN: भाषा

en: Language Switch
hi_IN: भाषा बदलें

en: Language code
hi_IN: भाषा कोड

en: Language selection
hi_IN: भाषा चयन

en: Languages
hi_IN: भाषाएँ

en: Languages:
hi_IN: भाषाएँ:

en: Last name
hi_IN: अंतिम नाम

en: Last name from token
hi_IN: टोकन से अंतिम नाम

en: Last page
hi_IN: अंतिम पृष्ठ

en: Later than:
hi_IN: बाद में की तुलना:

en: Latvian
hi_IN: लात्वीयावासी

en: Less than
hi_IN: से कम

en: Less than (Strings)
hi_IN: से भी कम (स्ट्रिंग्स)

en: Less than or equal to
hi_IN: कम से कम या बराबर

en: Less than or equal to (Strings)
hi_IN: कम से कम या बराबर है (स्ट्रिंग्स)

en: Less than:
hi_IN: से कम:

en: License
hi_IN: लाइसेंस

en: LimeSurvey 3.x or newer does not support Internet Explorer for the LimeSurvey administration, anymore. However most of the functionality should still work.
hi_IN: LimeSurvey 3.x या नया अब LimeSurvey प्रशासन के लिए इंटरनेट एक्सप्लोरर का समर्थन नहीं करता है। हालांकि अधिकांश कार्यक्षमता अभी भी काम करनी चाहिए।

en: LimeSurvey can attempt to create this database for you.
hi_IN: LimeSurvey करने के लिए आप इस डेटाबेस बनाने का प्रयास कर सकते हैं.

en: LimeSurvey has been installed successfully.
hi_IN: LimeSurvey सफल्तापोर्वक इंस्टाल हो चूका है.

en: LimeSurvey installer
hi_IN: LimeSurvey इंस्टालर

en: LimeSurvey online manual
hi_IN: LimeSurvey ऑनलाइन मैनुअल

en: Limit
hi_IN: सीमा

en: Limit the number of possible answers
hi_IN: सीमा संभव उत्तरों की संख्या

en: Limit time to answer question (in seconds)
hi_IN: सीमा बार सवाल का जवाब करने के लिए (सेकेंड में)

en: List
hi_IN: सूची

en: List (Dropdown)
hi_IN: सूची (ड्रापडाउन)

en: List (Radio)
hi_IN: सूची (रेडियो)

en: List survey publicly:
hi_IN: सूची सार्वजनिक रूप से सर्वेक्षण:

en: List with comment
hi_IN: टिप्पणी के साथ सूची

en: Lithuanian
hi_IN: लिथुआनियाई

en: Load now
hi_IN: अब लोड करें

en: Loading translations
hi_IN: अनुवाद लोड हो रहा है

en: Loading...
hi_IN: लोड हो रहा है ...

en: Location
hi_IN: स्थान

en: Logic
hi_IN: तर्क

en: Logout
hi_IN: लॉगआउट

en: Logout successful.
hi_IN: सफल लॉगआउट.

en: Long Free Text
hi_IN: लंबे समय से नि: शुल्क पाठ्य

en: Mac Central European
hi_IN: मैक मध्य यूरोपीय

en: Mac West European
hi_IN: मैक पश्चिम यूरोपीय

en: Macedonian
hi_IN: मेसीडोनियन

en: Mail to all Members
hi_IN: सभी सदस्यों को मेल

en: Main Admin Screen
hi_IN: मुख्य व्यवस्थापक स्क्रीन

en: Make a comment on your choice here:
hi_IN: अपने यहाँ चुनाव पर एक टिप्पणी करें:

en: Make a string lowercase
hi_IN: स्ट्रिंग को लोवेर्केस बनाये

en: Make a string uppercase
hi_IN: स्ट्रिंग को अप्पेर्केस बनाये

en: Make the 'Other:' comment field mandatory when the 'Other:' option is active
hi_IN: टिप्पणी फील्ड अनिवार्य जब &#39;अन्य&#39;: &#39;अन्य&#39; बनाओ विकल्प सक्रिय है

en: Malay
hi_IN: मलायी

en: Male
hi_IN: नर

en: Maltese
hi_IN: मोलतिज़

en: Mandatory Question
hi_IN: अनिवार्य प्रश्न

en: Mandatory fields:
hi_IN: अनिवार्य क्षेत्रों:

en: Mandatory:
hi_IN: अनिवार्य:

en: Mandatory?
hi_IN: अनिवार्यय़

en: Map height
hi_IN: मेप ऊंचाई

en: Map width
hi_IN: मेप की चोडाइ

en: Map zoom level
hi_IN: मेप ज़ूम लेवल

en: Mar
hi_IN: मार्च

en: Mask questions
hi_IN: मुखौटा सवाल

en: Max number of files
hi_IN: फ़ाइलों की अधिकतम संख्या

en: Maximum
hi_IN: अधिकतम

en: Maximum answers
hi_IN: अधिकतम जवाब

en: Maximum characters
hi_IN: अधिकतम अक्षर

en: Maximum characters allowed
hi_IN: अधिकतम वर्णों की अनुमति दी

en: Maximum file size allowed (in KB)
hi_IN: अधिकतम फ़ाइल आकार की अनुमति दी (KB) में

en: Maximum number of files that the participant can upload for this question
hi_IN: फ़ाइलों की अधिकतम संख्या है कि प्रतिभागी इस प्रश्न के लिए अपलोड कर सकते हैं

en: Maximum sum value
hi_IN: अधिकतम राशि मूल्य

en: Maximum sum value of multiple numeric input
hi_IN: अधिकतम कई संख्यात्मक इनपुट के योग मूल्य

en: Maximum value
hi_IN: अधिकतम मान

en: Maximum value for array(mult-flexible) question type
hi_IN: सरणी के लिए अधिकतम मूल्य (mult-लचीला) प्रश्न के प्रकार

en: Maximum value of the numeric input
hi_IN: संख्यात्मक इनपुट के अधिकतम मान

en: May
hi_IN: मई

en: Maybe you don't have permission.
hi_IN: शायद आप की अनुमति नहीं है.

en: Median:
hi_IN: मंझला:

en: Message
hi_IN: संदेश

en: Message:
hi_IN: संदेश:

en: Min number of files
hi_IN: फाइलों की न्यूनतम संख्या

en: Minimum
hi_IN: न्यूनतम

en: Minimum answers
hi_IN: न्यूनतम जवाब

en: Minimum number of files that the participant must upload for this question
hi_IN: फाइलों की न्यूनतम संख्या है कि प्रतिभागी इस प्रश्न के लिए अपलोड करना होगा

en: Minimum requirements
hi_IN: न्यूनतम आवश्यकताए

en: Minimum sum value
hi_IN: न्यूनतम राशि मूल्य

en: Minimum value
hi_IN: न्यूनतम मूल्य

en: Minimum value for array(multi-flexible) question type
hi_IN: सरणी के लिए न्यूनतम मूल्य (बहु - लचीला) प्रश्न के प्रकार

en: Minimum value of the numeric input
hi_IN: संख्यात्मक इनपुट के न्यूनतम मूल्य

en: Minute step interval
hi_IN: मिनट कदम अंतराल

en: Mongolian
hi_IN: मंगोलियन

en: Month
hi_IN: माह

en: Month display style
hi_IN: महीने को दिखने का स्टाइल

en: Move on without warning
hi_IN: चेतावनी के बिना पर ले जाएँ

en: Moving user templates to new location at %s...
hi_IN: उसेर तेम्प्लातेस को दुसरे जगह पर हटाया जा रहा है %s...

en: Multiple Numerical Input
hi_IN: कई संख्यात्मक इनपुट

en: Multiple Short Text
hi_IN: कई लघु पाठ

en: Multiple choice
hi_IN: एकाधिक विकल्प

en: Multiple choice questions
hi_IN: एकाधिक पसंद सवालों

en: Multiple choice with comments
hi_IN: टिप्पणी के साथ एकाधिक विकल्प

en: Multiple numeric inputs sum must equal this value
hi_IN: कई संख्यात्मक इनपुट राशि इस मूल्य बराबर होगा

en: Name
hi_IN: नाम

en: Name [ID]
hi_IN: नाम[ID]

en: Name of the survey
hi_IN: सर्वेक्षण का नाम

en: Name of the survey administrator
hi_IN: सर्वेक्षण प्रशासक का नाम

en: Name:
hi_IN: नाम:

en: Navigation delay (seconds):
hi_IN: नेविगेशन देरी (सेकंड):

en: New answer option
hi_IN: नई उत्तर विकल्प

en: New files were successfully installed.
hi_IN: नई फ़ाइलों को सफलतापूर्वक स्थापित किया गया.

en: New files will be downloaded and installed.
hi_IN: नई फ़ाइलों को डाउनलोड और स्थापित हो जाएगा.

en: New password: %s
hi_IN: नया पासवर्ड %s

en: New question group was saved.
hi_IN: नया प्रश्न समूह बच गया.

en: New quota
hi_IN: नया कोटा

en: New scenario number:
hi_IN: नई परिदृश्य संख्या:

en: New survey title:
hi_IN: नए सर्वेक्षण शीर्षक:

en: Next
hi_IN: अगला

en: No
hi_IN: नहीं

en: No (Forced by the system administrator)
hi_IN: नहीं (जबरिया सिस्टम व्यवस्थापक द्वारा)

en: No CFIELDNAME field set!
hi_IN: कोई CFIELDNAME फ़ील्ड सेट नहीं है!

en: No GID (Group) has been provided. Cannot import question
hi_IN: कोई GID (समूह) प्रदान किया गया है. सवाल आयात नहीं कर सकते

en: No HTML editor
hi_IN: कोई HTML संपादक

en: No SID (Survey) has been provided. Cannot import question.
hi_IN: कोई सिड (सर्वेक्षण) प्रदान किया गया है. सवाल आयात नहीं कर सकते.

en: No Username selected.
hi_IN: कोई उपयोगकर्ता नाम का चयन किया.

en: No answer
hi_IN: कोई जवाब नहीं

en: No available surveys
hi_IN: कोई उपलब्ध सर्वेक्षण

en: No conditions could be copied (due to duplicates)
hi_IN: कोई शर्तों (वजह से डुप्लिकेट) नकल किया जा सकता है

en: No database action required!
hi_IN: कोई डेटाबेस कार्रवाई की आवश्यकता नहीं है!

en: No invitation code is needed to complete the survey.
hi_IN: कोई निमंत्रण कोड के लिए सर्वेक्षण पूरा करने की जरूरत है.

en: No matching CFIELDNAME group!
hi_IN: कोई मेल खाता CFIELDNAME समूह से!

en: No matching CQID
hi_IN: कोई मेल खाता  CQID नहीं मिला

en: No matching group
hi_IN: कोई मेल खाता समूह

en: No matching question
hi_IN: कोई मेल खाता सवाल

en: No matching survey
hi_IN: कोई मेल खाता सर्वेक्षण

en: No of surveys
hi_IN: सर्वेक्षण के नहीं

en: No participant information lost.
hi_IN: कोई भागीदार जानकारी खोई नहीं हैं.

en: No question index will be shown with this format.
hi_IN: कोई सवाल ही नहीं सूचकांक इस प्रारूप के साथ दिखाया जाएगा.

en: No quotas have been set for this survey
hi_IN: कोई कोटा इस सर्वेक्षण के लिए निर्धारित किया गया है

en: No reminder(s) sent
hi_IN: कोई अनुस्मारक (ओं) को भेजा

en: No replacement variable available for this field
hi_IN: कोई जगह इस क्षेत्र के लिए उपलब्ध चर

en: No responses are lost.
hi_IN: कोई भी प्रतिक्रियाएं खोई नहीं हैं.

en: No survey ID has been provided. Cannot copy survey
hi_IN: कोई सर्वेक्षण आईडी प्रदान नहीं की गई है. सर्वेक्षण प्रतिलिपि नहीं बना सकते

en: No, thanks.
hi_IN: नहीं, शुक्रिया.

en: Nominal
hi_IN: नाममात्र का

en: None
hi_IN: कोई नहीं

en: Norwegian (Bokmal)
hi_IN: नार्वेजियन (बोकमाल)

en: Norwegian (Nynorsk)
hi_IN: नॉर्वेजियाई (नायनोर्स्क)

en: Not Selected
hi_IN: नहीं चुने गए

en: Not completed or Not displayed
hi_IN: पूरा नहीं किया है या नहीं प्रदर्शित

en: Not displayed
hi_IN: प्रदर्शित नहीं

en: Not enough values for calculation
hi_IN: गणना के लिए पर्याप्त नहीं मान

en: Not equal to
hi_IN: नहीं के बराबर

en: Not found
hi_IN: नहीं मिला

en: Not imported label sets
hi_IN: आयात नहीं लेबल सेट

en: Not invited
hi_IN: आमंत्रित नहीं किया

en: Not started
hi_IN: शुरू नहीं किया

en: Note that this assessment section will only show if assessment rules have been set and assessment mode is activated.
hi_IN: कृपया ध्यान दें कि इस आकलन खंड तभी मूल्यांकन नियम निर्धारित किया गया है और मूल्यांकन मोड सक्रिय है दिखाएगा.

en: Note that you cannot undo a delete if you proceed. The data will be gone.
hi_IN: कृपया ध्यान दें कि आप एक हटाना यदि आप आगे बढ़ते हैं पूर्ववत नहीं कर सकते. डेटा चला गया होगा.

en: Note: All fields marked with (*) are required.
hi_IN: नोट: सभी (*) चिह्नित फ़ील्ड आवश्यक हैं.

en: Note: Demo mode is activated. Marked (*) settings can't be changed.
hi_IN: नोट: डेमो मोड सक्रिय है. चिह्नित सेटिंग्स (*) नहीं बदला जा सकता.

en: Note: If you deactivated this survey in error, it is possible to restore this data easily if you do not make any changes to the survey structure. See the LimeSurvey documentation for further details
hi_IN: नोट: यदि आप त्रुटि में इस सर्वेक्षण निष्क्रिय, यह संभव है इस डेटा को आसानी से अगर आप सर्वेक्षण संरचना में कोई परिवर्तन नहीं करते हैं बहाल. अधिक जानकारी के लिए LimeSurvey दस्तावेज़ीकरण देखें

en: Nothing to translate on this page
hi_IN: कुछ भी नहीं है इस पृष्ठ पर अनुवाद करने के लिए

en: Notification & data management
hi_IN: सूचना और डेटा प्रबंधन

en: Nov
hi_IN: नवम्बर

en: Null values are ignored in calculations
hi_IN: शून्य मान गणना में अनदेखी कर रहे हैं

en: Number greater than
hi_IN: अधिक से अधिक संख्या

en: Number less than
hi_IN: से भी कम संख्या

en: Number of attribute fields to add:
hi_IN: विशेषता फ़ील्ड्स की संख्या जोड़ने के लिए:

en: Number of cases
hi_IN: मामलों की संख्या

en: Number of files greater than
hi_IN: की संख्या से अधिक फ़ाइलें

en: Number of files less than
hi_IN: फाइलों की संख्या से भी कम

en: Number of records in this query:
hi_IN: इस प्रश्न में अभिलेखों की संख्या:

en: Numbers
hi_IN: संख्या

en: Numbers only
hi_IN: केवल संख्या

en: Numbers only for 'Other'
hi_IN: संख्याओं के लिए ही &#39;अन्य&#39;

en: Numerical Input
hi_IN: संख्यात्मक इनपुट

en: OK
hi_IN: ठीक है

en: OR
hi_IN: या

en: Oct
hi_IN: अक्टूबर

en: Off
hi_IN: बंद

en: Off (Forced by the system administrator)
hi_IN: बंद (जबरिया सिस्टम व्यवस्थापक द्वारा)

en: On
hi_IN: पर

en: On (Forced by the system administrator)
hi_IN: (पर मजबूर सिस्टम व्यवस्थापक द्वारा)

en: On errors
hi_IN: त्रुटियों पर

en: On requesting the update information from limesurvey.org there has been an error:
hi_IN: limesurvey.org से अद्यतन जानकारी का अनुरोध पर वहाँ एक त्रुटि हुई:

en: Once a survey is activated you can no longer:
hi_IN: एक बार एक सर्वेक्षण तुम अब और नहीं कर सकते हैं सक्रिय है:

en: One
hi_IN: एक

en: One or more file have either exceeded the filesize/are not in the right format or the minimum number of required files have not been uploaded. You cannot proceed until these have been completed
hi_IN: एक या अधिक फ़ाइल या तो पार कर लिया है फ़ाइल साइज़/ सही प्रारूप में आवश्यक या फ़ाइलों की न्यूनतम संख्या में नहीं हैं अपलोड नहीं किया गया है. जब तक आप इन पूरा नहीं किया गया है आगे बढ़ सकते हैं

en: One or more mandatory questions have not been answered. You cannot proceed until these have been completed.
hi_IN: एक या अधिक अनिवार्य प्रश्नों के उत्तर नहीं किया गया है. जब तक आप इन पूरे हो चुके हैं आगे नहीं बढ़ सकते.

en: One or more questions have not been answered in a valid manner. You cannot proceed until these answers are valid.
hi_IN: एक या एक से अधिक प्रश्न एक वैध तरीके से जवाब नहीं दिया. जब तक आप ये जवाब मान्य हैं आगे नहीं बढ़ सकते.

en: One or more uploaded files are not in proper format/size. You cannot proceed until these files are valid.
hi_IN: एक या अधिक फ़ाइलें अपलोड आकार / उचित प्रारूप में नहीं हैं. जब तक आप इन फ़ाइलों को मान्य हैं आगे नहीं बढ़ सकते.

en: Online Manual
hi_IN: ऑनलाइन मैनुअल

en: Only answer this if the following conditions are met:
hi_IN: केवल इस उत्तर यदि निम्नलिखित शर्तें पूरी होती हैं:

en: Only answer this question if the following conditions are met:
hi_IN: केवल इस सवाल का जवाब यदि निम्नलिखित शर्तें पूरी होती हैं:

en: Oops, There was an error deleting the file
hi_IN: माफ करें, वहाँ एक फ़ाइल को हटाते हुए त्रुटि हुई.

en: Option 'Other':
hi_IN: विकल्प &#39;अन्य&#39;:

en: Optional Question
hi_IN: वैकल्पिक प्रश्न

en: Optional fields:
hi_IN: वैकल्पिक फ़ील्ड्स:

en: Optional modules
hi_IN: वैकल्पिक अनुखंड

en: Ordinal
hi_IN: क्रमवाचक

en: Organize question groups/questions
hi_IN: प्रश्न समूहों / प्रश्नों को व्यवस्थित करें

en: Other
hi_IN: अन्य

en: Other comment
hi_IN: अन्य टिप्पणी

en: Other files:
hi_IN: अन्य फ़ाइलें:

en: Other:
hi_IN: अन्य:

en: Outdated
hi_IN: पुराना

en: Output options
hi_IN: आउटपुट विकल्प

en: Overall assessment score
hi_IN: समग्र मूल्यांकन स्कोर

en: Owner
hi_IN: मालिक

en: PDF
hi_IN: पीडीएफ

en: PDF export
hi_IN: पीडीएफ निर्यात

en: PHP version
hi_IN: PHP संस्करण:

en: POP
hi_IN: पॉप

en: Pad a string to a certain length with another string
hi_IN: एक स्ट्रिंग एक और स्ट्रिंग के साथ एक निश्चित लंबाई तक पैड करें

en: Panel integration
hi_IN: पेनल इन्तेर्ग्राशन

en: Parameter
hi_IN: मानदंड

en: Parameter name:
hi_IN: पैरामीटर नाम:

en: Partial
hi_IN: आंशिक

en: Partial (saved) responses
hi_IN: आंशिक प्रतिक्रिया (बचाया)

en: Participants can save partially finished surveys
hi_IN: प्रतिभागियों को बचा सकता है आंशिक रूप से सर्वेक्षण समाप्त

en: Participants owned by you
hi_IN: प्रतिभागियों को आप ओवन करतें है

en: Participants shared with you
hi_IN: प्रतिभागियों शरद आपके साथ

en: Participants you have shared
hi_IN: प्रतिभागियों जिन को आपने शेयर किया है

en: Password
hi_IN: पासवर्ड

en: Password:
hi_IN: पासवर्ड:

en: Passwords do not match!
hi_IN: आपके पासवर्ड मेल नहीं खाते!

en: Percentage
hi_IN: प्रतिशतता

en: Percentage of total:
hi_IN: कुल का प्रतिशत:

en: Permission
hi_IN: अनुमति

en: Permission to activate/deactivate a survey
hi_IN: अनुमति को सक्रिय / निष्क्रिय एक सर्वेक्षण

en: Permission to create(data entry)/view/update/delete/import/export responses
hi_IN: अनुमति (डेटा प्रवेश) बनाने के लिए / देखें / अद्यतन / हटाना / / निर्यात प्रतिक्रियाओं का आयात

en: Permission to create/update/delete/import/export token entries
hi_IN: अनुमति बनाएँ / अद्यतन करने के लिए / हटाना / आयात / निर्यात टोकन प्रविष्टियां

en: Permission to create/view/update/delete assessments rules for a survey
hi_IN: अनुमति बनाएँ / देखने / अद्यतन / एक सर्वेक्षण के लिए आकलन नियम हटाना

en: Permission to create/view/update/delete quota rules for a survey
hi_IN: अनुमति बनाएँ / देखने / अद्यतन / एक सर्वेक्षण के लिए कोटा नियम हटाना

en: Permission to create/view/update/delete/import/export the questions, groups, answers & conditions of a survey
hi_IN: अनुमति बनाएँ / देखने / अद्यतन / हटाना / आयात / प्रश्न, जवाब समूहों, एक सर्वेक्षण का निर्यात एवं शर्तें

en: Permission to delete a survey
hi_IN: अनुमति एक सर्वेक्षण से हटाने के लिए

en: Permission to modify survey security settings
hi_IN: सर्वेक्षण अनुमति की सुरक्षा सेटिंग्स संशोधित करने के लिए

en: Permission to view & update the translations using the quick-translation feature
hi_IN: अनुमति को देखने और करने के लिए अनुवाद अद्यतन जल्दी से अनुवाद सुविधा का उपयोग

en: Permission to view statistics
hi_IN: अनुमति आँकड़े देखने के लिए

en: Persian
hi_IN: फ़ारसी

en: Pie chart
hi_IN: पाइ चार्ट

en: Place questions into a specified randomization group, all questions included in the specified group will appear in a random order
hi_IN: एक निर्दिष्ट randomization समूह में सवाल रखें, सभी प्रश्नों के विशिष्ट समूह में शामिल एक यादृच्छिक क्रम में प्रदर्शित होंगे

en: Please <a href="%s">log in</a>.
hi_IN: कृपया <a href="%s">log in</a>.

en: Please check any problems above and then proceed to the final step.
hi_IN: ऊपर किसी भी समस्याओं की जाँच करें और तब अंतिम चरण के लिए आगे बढ़ें.

en: Please check at least one item.
hi_IN: कम से कम एक आइटम की जाँच करें.

en: Please check the directory permissions.
hi_IN: निर्देशिका अनुमति की जांच करें.

en: Please choose
hi_IN: चुनें

en: Please choose *all* that apply:
hi_IN: * सभी * जो लागू चुनें:

en: Please choose *only one* of the following:
hi_IN: * केवल निम्न में से एक * का चयन करें:

en: Please choose all that apply and provide a comment:
hi_IN: सब है कि लागू होते हैं और एक टिप्पणी को उपलब्ध कराने का चयन करें:

en: Please choose the appropriate response for each item:
hi_IN: प्रत्येक आइटम के लिए उपयुक्त प्रतिक्रिया का चयन करें:

en: Please choose the label sets you want to export:
hi_IN: लेबल चुनें सेट आप निर्यात करना चाहते हैं:

en: Please choose...
hi_IN: चुनें ...

en: Please confirm the token by answering the security question below and click continue.
hi_IN: सुरक्षा प्रश्न का उत्तर देकर नीचे टोकन की पुष्टि करें और क्लिक करें जारी रखने के लिए करें.

en: Please contact %s ( %s ) for further assistance.
hi_IN: अधिक सहायता के लिए %s ( %s) से संपर्क करें.

en: Please contact %s to report this problem.
hi_IN: इस समस्या को रिपोर्ट करने के लिए कृपया %s से संपर्क करें।

en: Please contact your LimeSurvey administrator for your password.
hi_IN: कृपया अपने पासवर्ड के लिए LimeSurvey व्यवस्थापक से संपर्क करें.

en: Please continue with populating the database.
hi_IN: कृपया इस डाटाबेस की आबादी बढ़ाते रहिये.

en: Please do not repeat the request without modifications.
hi_IN: कृपया संशोधन के बिना अनुरोध न दोहराएं।

en: Please enter a date:
hi_IN: कोई दिनांक दर्ज करें:

en: Please enter the database settings you want to use for LimeSurvey:
hi_IN: कृपया डाटाबेस सेत्तिंग्स दर्ज कर दी जिए जो आपको चहिये LimeSurvey के लिए:

en: Please enter your comment here
hi_IN: कृपया अपनी टिप्पणी दर्ज करें

en: Please explain something in detail:
hi_IN: विस्तार से कुछ समझाने दें:

en: Please fax your completed survey to:
hi_IN: फैक्स अपनी पूरी करने के लिए सर्वेक्षण दें:

en: Please fix this error in your database and try again
hi_IN: अपने डेटाबेस में इस त्रुटि को ठीक करें और फिर कोशिश करें

en: Please note that once responses have collected with this survey and you want to add or remove groups/questions or change one of the settings above, you will need to deactivate this survey, which will move all data that has already been entered into a separate archived table.
hi_IN: कृपया ध्यान दें है कि एक बार प्रतिक्रियाओं इस सर्वेक्षण के साथ एकत्र किया है और आप जोड़ने या समूहों / प्रश्नों को हटाने या सेटिंग्स के ऊपर बदलने के चाहते हैं, तो आप इस सर्वेक्षण को निष्क्रिय करने की आवश्यकता है, जो संग्रहीत अलग में सभी डेटा कि पहले से ही प्रवेश दिया गया कदम होगा होगातालिका.

en: Please number each box in order of preference from 1 to
hi_IN: संख्या 1 से वरीयता के क्रम में प्रत्येक बॉक्स कृपया

en: Please remember that in order to have a valid code, it must contain only letters and numbers, also please check that it starts with a letter.
hi_IN: कृपया याद रखें कि वैध कोड रखने के लिए, इसमें केवल अक्षर और संख्याएं होनी चाहिए, कृपया यह भी जांचें कि यह एक अक्षर से शुरू हो।

en: Please select a file to import!
hi_IN: आयात के लिए फ़ाइल का चयन करें!

en: Please select a language:
hi_IN: एक भाषा का चयन करें:

en: Please select a user first
hi_IN: कोई उपयोगकर्ता पहली चयन करें

en: Please select a user group first
hi_IN: उपयोगकर्ता समूह की पहली चुनें

en: Please select at least one file for deletion
hi_IN: हटाने के लिए कम से कम एक फ़ाइल का चयन करें

en: Please select at least one file for download
hi_IN: डाउनलोड के लिए कम से कम एक फ़ाइल का चयन करें

en: Please select your preferred language:
hi_IN: अपनी पसंद की भाषा का चयन करें:

en: Please submit by %s
hi_IN: %s तक जमा करें है

en: Please upload %s files
hi_IN: कृपया %s फ़ाइल अपलोड करें

en: Please upload %s more file(s).
hi_IN: कृपया और फैलेस %s अपलोड करें(स).

en: Please upload at least %s files
hi_IN: कृपया कम से कम %s फ़ाइल अपलोड करें

en: Please upload at least one file
hi_IN: कृपया कम से कम एक फ़ाइल अपलोड करें

en: Please upload at most %s files
hi_IN:  	अधिक से अधिक %s फ़ाइल अपलोड करें

en: Please upload at most one file
hi_IN: अधिक से अधिक एक फ़ाइल अपलोड करें

en: Please upload between %s and %s files
hi_IN: %s और %s के बीच फाइल अपलोड करें

en: Please upload one file
hi_IN: कृपया एक फ़ाइल अपलोड करें

en: Please verify the following information before continuing with the database upgrade:
hi_IN: डेटाबेस उन्नयन के साथ जारी रखने से पहले निम्नलिखित जानकारी की पुष्टि करें:

en: Please write your answer here:
hi_IN: आपका जवाब यहाँ लिखने दें:

en: Please write your answer(s) here:
hi_IN: कृपया अपने उत्तर (ओं) यहाँ लिखें:

en: Polish
hi_IN: पोलिश

en: Populate database
hi_IN: आबाद धन्यवाद

en: Popup HTML editor
hi_IN: पॉपअप HTML संपादक

en: Portuguese
hi_IN: पुर्तगाली

en: Portuguese (Brazilian)
hi_IN: पुर्तगाली (ब्राजील)

en: Pre-installation check
hi_IN: पूर्व - अधिष्ठापन चेक

en: Pre-installation check for LimeSurvey
hi_IN: LimeSurvey पूर्व स्थापना के लिए जाँच

en: Predefined
hi_IN: पूर्वनिर्धारित

en: Prefix|Suffix for dropdown lists
hi_IN: उपसर्ग | ड्रॉपडाउन सूची के लिए प्रत्यय

en: Present answer options in reverse order
hi_IN: वर्तमान रिवर्स क्रम में जवाब विकल्प

en: Present as text input boxes instead of dropdown lists
hi_IN: ड्रॉपडाउन सूची के बजाय के रूप में उपस्थित पाठ इनपुट बक्से

en: Present dropdown control(s) instead of list of radio buttons
hi_IN: वर्तमान ड्रॉपडाउन नियंत्रण (ओं) के बजाय रेडियो बटन की सूची

en: Presentation
hi_IN: प्रस्तुति

en: Presentation & navigation
hi_IN: प्रस्तुति और नेविगेशन

en: Preview question type
hi_IN: प्रश्न प्रकार का पूर्वावलोकन करें

en: Preview:
hi_IN: पूर्वावलोकन:

en: Previous
hi_IN: पिछला

en: Previous questions
hi_IN: पिछले सवाल

en: Previous session is set to be finished.
hi_IN: पिछले सत्र को समाप्त होना तय है.

en: Print your answers.
hi_IN: अपने जवाब मुद्रित करें.

en: Prior to 16
hi_IN: पहले 16 से

en: Processing...
hi_IN: लोड हो रहा है...

en: Progress
hi_IN: प्रगति

en: Publication & access control
hi_IN: प्रकाशन और अभिगम नियंत्रण

en: Punjabi
hi_IN: पंजाबी

en: Q1 and Q3 calculated using %s
hi_IN: Q1 और Q3 %s का उपयोग कर की गणना है

en: Question
hi_IN: सवाल

en: Question Type:
hi_IN: प्रश्न के प्रकार:

en: Question attributes
hi_IN: सवाल विशेषताएँ

en: Question attributes:
hi_IN: सवाल गुण:

en: Question by Question
hi_IN: सवाल से प्रश्न

en: Question code:
hi_IN: सवाल कोड:

en: Question codes were successfully regenerated.
hi_IN: सवाल कोड सफलतापूर्वक पुनर्जीवित किया गया.

en: Question could not be created.
hi_IN: सवाल नहीं बनाया जा सकता है.

en: Question could not be updated
hi_IN: सवाल अद्यतन नहीं किया जा सकता है

en: Question could not be updated. There are conditions for other questions that rely on the answers to this question and changing the type will cause problems. You must delete these conditions before you can change the type of this question.
hi_IN: सवाल अद्यतन नहीं किया जा सकता है. वहाँ अन्य प्रश्न है कि जवाब पर इस सवाल का भरोसा करते हैं और प्रकार का परिवर्तन करने के लिए समस्याएं पैदा करेगा शर्तों रहे हैं. आप इन शर्तों हटाने से पहले आप इस प्रश्न का प्रकार बदल सकते हैं चाहिए.

en: Question group
hi_IN: प्रश्न समूह

en: Question group import is complete.
hi_IN: प्रश्न समूह आयात पूरा हो गया है.

en: Question group import summary
hi_IN: प्रश्न समूह आयात सारांश

en: Question group successfully saved.
hi_IN: प्रश्न समूह सफलतापूर्वक बचाया.

en: Question group:
hi_IN: प्रश्न समूह:

en: Question groups
hi_IN: प्रश्न समूह

en: Question import is complete.
hi_IN: सवाल आयात पूरा हो गया है.

en: Question import summary
hi_IN: सवाल आयात सारांश

en: Question in language %s could not be created.
hi_IN: भाषा %s में प्रश्न नहीं बनाया जा सकता है.

en: Question index
hi_IN: सवाल सूचकांक

en: Question time
hi_IN: सवाल का समय

en: Question was successfully added.
hi_IN: प्रश्न सफलतापूर्वक जोड़ा गया है.

en: Question was successfully deleted.
hi_IN: प्रश्न सफलतापूर्वक नष्ट किया गया.

en: Question was successfully saved.
hi_IN: प्रश्न सफलतापूर्वक बचाया गया था.

en: Question:
hi_IN: प्रश्न:

en: Questions
hi_IN: सवाल

en: Questions with conditions to this group
hi_IN: इस समूह के लिए शर्तों के साथ प्रश्न

en: Quick CSV report
hi_IN: त्वरित सीएसवी रिपोर्ट

en: Quick add...
hi_IN: तुरंत जोड़ें ...

en: Quick statistics
hi_IN: त्वरित आँकड़े

en: Quick translation
hi_IN: त्वरित अनुवाद

en: Quick-add answers
hi_IN: जल्दी से जवाब जोड़ना

en: Quick-translation
hi_IN: जल्दी से अनुवाद

en: Quota action
hi_IN: कोटा कार्रवाई

en: Quota name
hi_IN: कोटा नाम

en: Quotas
hi_IN: कोटा

en: Quote meta characters
hi_IN: भाव मेटा वर्णों

en: RANK
hi_IN: क्रम

en: Randomization group name
hi_IN: Randomization समूह का नाम:

en: Randomization group:
hi_IN: Randomization समूह:

en: Randomize on each page load
hi_IN: प्रत्येक पृष्ठ लोड पर अनियमित करें

en: Rank %s
hi_IN: पद %s

en: Ranking
hi_IN: रैंकिंग

en: Reason:
hi_IN: कारण:

en: Recommended
hi_IN: अनुशंसित

en: Record Deleted
hi_IN: रिकॉर्ड नष्ट कर दिया

en: Records displayed:
hi_IN: अभिलेख प्रदर्शित:

en: Records imported
hi_IN: आयातित रिकार्ड

en: Referrer URL
hi_IN: संदर्भ URL

en: Referrer URL will be saved.
hi_IN: संदर्भ URL सहेज लिया जाएगा.

en: Registration
hi_IN: पंजीकरण

en: Registration email
hi_IN: पंजीकरण ईमेल

en: Regular expression
hi_IN: नियमित अभिव्यक्ति

en: Relevance equation:
hi_IN: प्रासंगिकता समीकरण:

en: Relevance help for printable survey
hi_IN: प्रिंट करने योग्य सर्वेक्षण के लिए मदद

en: Reload URL
hi_IN: पुनः लोड यूआरएल

en: Reload your survey by clicking on the following link (or pasting it into your browser):
hi_IN: Reload निम्नलिखित लिंक (या यह अपने ब्राउज़र में पेस्ट) पर क्लिक करके अपने सर्वेक्षण:

en: Reloading screen. Please wait.
hi_IN: स्क्रीन लोड. कृपया प्रतीक्षा करें.

en: Remaining
hi_IN: शेष

en: Reminder
hi_IN: अनुस्मारक

en: Reminder Email:
hi_IN: अनुस्मारक ईमेल:

en: Reminder count
hi_IN: अनुस्मारक गिनती

en: Reminder count:
hi_IN: अनुस्मारक गणना:

en: Reminder email
hi_IN: अनुस्मारक ईमेल

en: Reminder email subject:
hi_IN: अनुस्मारक ईमेल विषय:

en: Reminder sent to:
hi_IN: याद दिलाने के लिए भेजा:

en: Reminder sent?
hi_IN: अनुस्मारक भेजा है?

en: Reminder status:
hi_IN: अनुस्मारक स्थिति:

en: Reminder to participate in a survey
hi_IN: अनुस्मारक एक सर्वेक्षण में भाग लेने के लिए

en: Reminder(s) sent
hi_IN: अनुस्मारक (ओं) को भेजा

en: Remove
hi_IN: हटायें

en: Renumber scenarios
hi_IN: परिदृश्यों को फिर से अंकित करें

en: Renumber the new record.
hi_IN: नया रिकार्ड फिर से अंकित करना.

en: Repeat a string
hi_IN: स्ट्रिंग दोहराए

en: Repeat password:
hi_IN: पासवर्ड दोहराएँ

en: Repeating headings in array questions every X subquestions:
hi_IN: सरणी सवालों में शीर्षकों हर एक्स subquestions दोहरा:

en: Replace
hi_IN: बदलें

en: Replace all occurrences of the search string with the replacement string
hi_IN: प्रतिस्थापन स्ट्रिंग के साथ खोज स्ट्रिंग के सभी आवृत्तियों बदलें

en: Replace the existing record.
hi_IN: मौजूदा रिकॉर्ड बदलें.

en: Replaces the label of the 'Other:' answer option with a custom text
hi_IN: के लेबल के स्थान पर &#39;अन्य&#39; एक कस्टम पाठ के साथ जवाब विकल्प

en: Report and skip the new record.
hi_IN: रिपोर्ट और नया रिकार्ड को छोड़.

en: Required
hi_IN: आवश्यकता

en: Reset
hi_IN: रीसेट

en: Reset all your tokens to the 'not used' state
hi_IN: रीसेट &#39;आदत नहीं&#39; राज्य के लिए अपने सभी टोकन

en: Reset answers and token completed state
hi_IN: रीसेट उत्तर और टोकन पूरा राज्य

en: Reset conditions
hi_IN: रीसेट शर्तें

en: Reset the completed answers to the incomplete state
hi_IN: रीसेट अधूरा राज्य के उत्तर पूरा

en: Resources
hi_IN: संसाधन

en: Resources Import Summary
hi_IN: संसाधनों आयात सारांश

en: Response ID
hi_IN: प्रतिक्रिया आईडी

en: Response filters
hi_IN: प्रतिक्रिया फिल्टर

en: Response import summary
hi_IN: प्रतिक्रिया आयात सारांश

en: Response submission for survey {SURVEYNAME}
hi_IN: सर्वेक्षण के लिए उत्तर प्रस्तुत {SURVEYNAME}

en: Response submission for survey {SURVEYNAME} with results
hi_IN: सर्वेक्षण {SURVEYNAME} के लिए परिणामों के साथ प्रतिक्रिया सबमिशन

en: Response summary
hi_IN: प्रतिक्रिया सारांश

en: Responses
hi_IN: जवाब

en: Responses & statistics
hi_IN: प्रतिक्रियाओं और आँकड़े

en: Responses containing
hi_IN: युक्त जवाब

en: Responses to this survey are NOT anonymized.
hi_IN: इस सर्वेक्षण के लिए प्रतिक्रियाएँ अनाम नहीं हैं.

en: Responses to this survey are anonymized.
hi_IN: इस सर्वेक्षण के लिए प्रतिक्रियाएँ अनाम हैं.

en: Responses will be date stamped.
hi_IN: स्टाम्प जवाब तारीख होगी.

en: Responses will have the IP address logged
hi_IN: जवाब होगा आईपी पता लॉग इन

en: Responses will have their referring URL logged.
hi_IN: जवाब होगा उनके संदर्भ देने वाला URL होने के लिए.

en: Responses will not be date stamped.
hi_IN: स्टाम्प जवाब तारीख नहीं होगा.

en: Responses will not have the IP address logged.
hi_IN: जवाब नहीं होगा आईपी पता लॉग.

en: Responses will not have their referring URL logged.
hi_IN: जवाब नहीं होगा उनके संदर्भ देने वाला URL होने के लिए.

en: Restore
hi_IN: बहाल

en: Restore options
hi_IN: विकल्प पुनर्स्थापित

en: Restrict input to integer values
hi_IN: प्रतिबंधित इनपुट मानों पूर्णांक तक

en: Result
hi_IN: परिणाम

en: Results
hi_IN: परिणाम

en: Results from LDAP Query.
hi_IN: एलडीएपी क्वेरी से परिणाम

en: Return a formatted string
hi_IN: एक स्वरूपित स्ट्रिंग रिटर्न  करें

en: Return comma-separated list of values
hi_IN: अल्पविराम से अलग मानों की सूची पर लौटें

en: Return current UNIX timestamp
hi_IN: वर्तमान यूनिक्स टाइमस्टैम्प लौटायें

en: Return part of a string
hi_IN: रेतुरन पार्ट स्ट्रिंग का

en: Return to label set administration
hi_IN: वापसी प्रशासन लेबल सेट करने के लिए

en: Return to survey
hi_IN: सर्वे पर वापस जाएँ

en: Return to survey administration
hi_IN: वापसी प्रशासन सर्वेक्षण

en: Returns true(1) if it is a valid date in gregorian calendar
hi_IN: सच रिटर्न (1) अगर यह ग्रेगोरियन कैलेंडर में कोई मान्य दिनांक है

en: Reverse a string
hi_IN: सामान्य सेटिंग्स

en: Reverse answer order
hi_IN: जवाब क्रम उलटें

en: Romanian
hi_IN: रोमानियाई

en: Round fractions down
hi_IN: गोल अपूर्णांक नीचे

en: Round fractions up
hi_IN: राउंड फ्राक्टिओंस ऊपर

en: Rounds a number to an optional precision
hi_IN: एक वैकल्पिक सटीक संख्या पूर्णांक बनाता है

en: Rows
hi_IN: पंक्तियाँ

en: Russian
hi_IN: रूसी

en: SMTP debug mode:
hi_IN: SMTP डिबग मोड:

en: SMTP debug output:
hi_IN: SMTP डिबग आउटपुट:

en: SMTP host:
hi_IN: SMTP मेजबान:

en: SMTP password:
hi_IN: SMTP पासवर्ड:

en: SMTP username:
hi_IN: SMTP उपयोगकर्ता नाम:

en: SPSS export scale type
hi_IN: SPSS निर्यात पैमाने प्रकार

en: SPSS version:
hi_IN: SPSS संस्करण:

en: SQL CODE THAT FAILED
hi_IN: SQL कोड है कि विफल

en: SQL command failed: %s
hi_IN: SQL कामांड असंभव हो गया: %s

en: SSL
hi_IN: एसएसएल

en: Same
hi_IN: वही

en: Save
hi_IN: सहेजें

en: Save IP address?
hi_IN: आईपी ​​पते सहेजें?

en: Save Now
hi_IN: अब सहेजें

en: Save and close
hi_IN: सहेजें और बंद करें

en: Save as label set
hi_IN: लेबल सेट को सेव कर दें

en: Save both of them on the R working directory (use getwd() and setwd() on the R command window to get and set it)
hi_IN: अनुसंधान कार्य निर्देशिका पर उन दोनों को सहेजें (का उपयोग करें (getwd) और आर कमांड खिड़की पर setwd () पाने के लिए यह सेट)

en: Save changes
hi_IN: परिवर्तन सहेजें

en: Save city
hi_IN: सिटी को बचायें

en: Save country
hi_IN: देश को बचायें

en: Save for further completion by survey user
hi_IN: सर्वेक्षण उपयोगकर्ता द्वारा अधिक पूरा करने के लिए सहेजें

en: Save postal code
hi_IN: पोस्टल कोड को बचायें

en: Save question group
hi_IN: सहेजें प्रश्न समूह

en: Save referrer URL?
hi_IN: संदर्भ URL सहेजें?

en: Save settings
hi_IN: सेटिंग सहेजें

en: Save state
hi_IN: स्टेट को बचायें

en: Save this, then create another:
hi_IN: इस सहेजें, तो एक और बनाने के लिए:

en: Save timings?
hi_IN: बचाने के समय?

en: Save your unfinished survey
hi_IN: पहले से सहेजे गए एक सर्वेक्षण को लोड करें

en: Saved Survey Details
hi_IN: सहेजा सर्वेक्षण विवरण

en: Scale
hi_IN: स्केल

en: Scale 1
hi_IN: एक स्केल

en: Scale 2
hi_IN: 2 स्केल

en: Scenario
hi_IN: परिदृश्य

en: Scope
hi_IN: क्षेत्र

en: Screen:
hi_IN: स्क्रीन:

en: Search
hi_IN: खोज

en: Second choice
hi_IN: दूसरा विकल्प

en: Security
hi_IN: सुरक्षा

en: Security question:
hi_IN: सुरक्षा प्रश्न:

en: Select file
hi_IN: फ़ाइल को चुने

en: Select survey to copy:
hi_IN: चयन सर्वेक्षण की नकल करने के लिए:

en: Select template ZIP file:
hi_IN: टेम्पलेट का चयन करें ज़िप फ़ाइल:

en: Select the LDAP query you want to run:
hi_IN: एलडीएपी क्वेरी आप चलाना चाहते हैं का चयन करें:

en: Select the type of chart to be displayed
hi_IN: प्रदर्शित किए जाने वाले चार्ट का प्रकार का चयन करें

en: Select...
hi_IN: चुने...

en: Semicolon
hi_IN: सेमीकोलन

en: Send
hi_IN: भेजें

en: Send Invitations
hi_IN: आमंत्रण भेजें

en: Send Reminders
hi_IN: अनुस्मारक भेजें

en: Send basic admin notification email to:
hi_IN: बुनियादी व्यवस्थापक अधिसूचना के लिए ईमेल भेजें:

en: Send detailed admin notification email to:
hi_IN: विस्तृत व्यवस्थापक अधिसूचना के लिए ईमेल भेजें:

en: Send email invitation
hi_IN: ईमेल निमंत्रण भेजें

en: Send email invitations
hi_IN: ईमेल निमंत्रण भेजें

en: Send email reminder
hi_IN: ईमेल अनुस्मारक भेजें

en: Send me a copy:
hi_IN: मुझे एक प्रतिलिपि भेजें:

en: Send reminder to token ID(s):
hi_IN: टोकन आईडी (ओं) को अनुस्मारक भेजें:

en: Sending invitations...
hi_IN: निमंत्रण भेजने में ...

en: Sep
hi_IN: सितम्बर

en: Separator used:
hi_IN: विभाजक प्रयोग किया है:

en: Server name & port:
hi_IN: सर्वर का नाम और पोर्ट:

en: Server time:
hi_IN: सर्वर का समय:

en: Server type:
hi_IN: सर्वर के प्रकार:

en: Set Survey Rights
hi_IN: सेट सर्वेक्षण अधिकार

en: Set a specific SPSS export scale type for this question
hi_IN: सेट एक विशिष्ट इस प्रश्न के लिए SPSS निर्यात पैमाने प्रकार

en: Set name:
hi_IN: सेट नाम:

en: Set survey permissions
hi_IN: सेट सर्वेक्षण अनुमति

en: Set template permissions for this user
hi_IN: सेट इस उपयोगकर्ता के लिए टेम्पलेट की अनुमति

en: Set token length to:
hi_IN: सेट करने के लिए टोकन की लंबाई:

en: Set user permissions
hi_IN: सेट उपयोगकर्ता अनुमतियाँ

en: Share
hi_IN: मिल बाट

en: Share panel
hi_IN: पनेल बातें

en: Shift-JIS Japanese
hi_IN: -Shift जापानी JIS

en: Short Free Text
hi_IN: लघु नि: शुल्क पाठ्य

en: Short names
hi_IN: छोटे नाम

en: Should we proceed with the delete?
hi_IN: क्या हम हटाने के साथ आगे बढ़ना?

en: Show
hi_IN: दिखाएँ

en: Show 'no answer' option for non-mandatory questions:
hi_IN: दिखाएँ गैर अनिवार्य प्रश्नों के लिए कोई जवाब &#39;विकल्प:

en: Show PHPInfo
hi_IN: दिखाएँ phpinfo

en: Show a map in the statistics?
hi_IN: आँकड़ों में एक नक्शा दिखाएँ?

en: Show advanced settings
hi_IN: दिखाएँ सेटिंग्स उन्नत

en: Show both
hi_IN: दोनों दिखाएँ

en: Show both (Forced by the system administrator)
hi_IN: (सिस्टम व्यवस्थापक द्वारा जबरिया) दोनों दिखाएँ

en: Show comment
hi_IN: टिप्पणी दिखाएँ

en: Show conditions for this question
hi_IN: इस प्रश्न के लिए दिखाएँ शर्तें

en: Show during registration?
hi_IN: पंजीयन के दौरान यह दिखाएँ?

en: Show grand total
hi_IN: दिखाएँ महायोग

en: Show grand total for either columns or rows
hi_IN: दिखाएँ या तो स्तंभों या पंक्तियों के लिए महायोग

en: Show group description only
hi_IN: केवल दिखाएँ समूह विवरण

en: Show group description only (Forced by the system administrator)
hi_IN: दिखाएँ समूह विवरण केवल (सिस्टम व्यवस्थापक द्वारा जबरिया)

en: Show group name only
hi_IN: केवल दिखाएँ समूह नाम

en: Show group name only (Forced by the system administrator)
hi_IN: दिखाएँ समूह नाम केवल (सिस्टम व्यवस्थापक द्वारा जबरिया)

en: Show in public statistics
hi_IN: सार्वजनिक आंकड़े में दिखाएँ

en: Show last..
hi_IN: पिछले दिखाएँ ..

en: Show next..
hi_IN: अगले शो ..

en: Show next...
hi_IN: शो अगले ...

en: Show previous..
hi_IN: पिछले दिखाएँ ..

en: Show previous...
hi_IN: दिखाएँ पिछले ...

en: Show question code only
hi_IN: केवल दिखाएँ सवाल कोड

en: Show question code only (Forced by the system administrator)
hi_IN: दिखाएँ प्रश्न कोड केवल (सिस्टम व्यवस्थापक द्वारा जबरिया)

en: Show question number only
hi_IN: केवल दिखाएँ प्रश्न संख्या

en: Show question number only (Forced by the system administrator)
hi_IN: दिखाएँ प्रश्न संख्या केवल (सिस्टम व्यवस्थापक द्वारा जबरिया)

en: Show start...
hi_IN: शो शुरू ...

en: Show statistics of this question in the public statistics page
hi_IN: इस सवाल का सार्वजनिक आँकड़े पृष्ठ में दिखाएँ आँकड़े

en: Show survey policy text with mandatory checkbox:
hi_IN: अनिवार्य चेकबॉक्स के साथ सर्वेक्षण नीति टेक्स्ट दिखाएं:

en: Show title
hi_IN: दिखाएँ शीर्षक

en: Show totals for
hi_IN: शो के लिए योग

en: Show totals for either rows, columns or both rows and columns
hi_IN: दिखाएँ योग भी पंक्तियों, स्तंभों या दोनों पंक्तियों और स्तंभों

en: Simple template editor
hi_IN: आसान सा टेम्पलेट संपादक

en: Sine
hi_IN: साइन

en: Single checkbox
hi_IN: एक चेकबॉक्स

en: Single choice questions
hi_IN: एक विकल्प प्रश्न

en: Sinhala
hi_IN: सिंहली

en: Site name
hi_IN: साइट का नाम

en: Site name:
hi_IN: साइट का नाम:

en: Slider
hi_IN: स्लाइडर

en: Slider accuracy
hi_IN: स्लाइडर शुद्धता

en: Slider initial value
hi_IN: स्लाइडर प्रारंभिक मूल्य

en: Slider left/right text separator
hi_IN: स्लाइडर सही पाठ विभाजक छोड़ा

en: Slider maximum value
hi_IN: स्लाइडर अधिकतम मान

en: Slider minimum value
hi_IN: स्लाइडर न्यूनतम मूल्य

en: Slider starts at the middle position
hi_IN: स्लाइडर मध्यम स्थिति में शुरू होता है

en: Slovak
hi_IN: स्लोवाक

en: Slovenian
hi_IN: स्लोवेनियाई

en: Some URL description
hi_IN: कुछ यूआरएल विवरण

en: Some piece-of-cake steps to create your very own first survey:
hi_IN: कुछ टुकड़े के-केक कदम अपने खुद के बहुत पहले सर्वेक्षण बनाने के लिए:

en: Some text in this answer
hi_IN: इस जवाब में कुछ पाठ है

en: Sorry there are no supported question types in this survey.
hi_IN: माफ कीजियेगा लेकिन वहां कोई नहीं है इस सर्वेक्षण में हैं प्रकार के प्रश्न का समर्थन किया.

en: Sorry your responses have exceeded a quota on this survey.
hi_IN: खेद अपनी प्रतिक्रिया इस सर्वेक्षण पर एक कोटा पार कर चुके हैं.

en: Sorry, but the LDAP module is missing in your PHP configuration.
hi_IN: क्षमा करें, लेकिन LDAP मॉड्यूल अपने PHP विन्यास में लापता है.

en: Sorry, no more files can be uploaded!
hi_IN: माफ करें! और फैलेस अपलोड नहीं हो सकती!

en: Sorry, only %s extensions are allowed!
hi_IN: माफ करें, केवल %s एक्स्तेंसिओंस अनुमति है!

en: Sorry, only %s files can be uploaded for this question!
hi_IN: कम से कम फ़ाइलें %s इस प्रश्न के लिए अपलोड किया जाना चाहिए

en: Sorry, the uploaded file (%s) is larger than the allowed filesize of %s KB.
hi_IN: माफ करें, आपके द्वारा उप्लोअदेद फ़ाइल (%s) से बड़ी है जितनी होनी चाहिए %s केबी

en: Sorry, this file extension (%s) is not allowed!
hi_IN: माफ करें, यह फ़ाइल एक्स्तेंसिओं  (%s) मानी नहीं जाएगा!

en: Sorry, this file is too large. Only files upto %s KB are allowed.
hi_IN: माफ करें, यह फ़ाइल कुछ जादा ही बड़ी है. केवल %s केबी फाइल्स मणि जाएँगी.

en: Sort answers alphabetically
hi_IN: क्रमबद्ध वर्णानुक्रम जवाब

en: Sort the answer options alphabetically
hi_IN: जवाब को अप्ल्फबेतिकाल्ली चुने

en: Spanish
hi_IN: स्पेनिश

en: Spanish (Mexico)
hi_IN: स्पेनी (मेक्सिको)

en: Specify a custom date/time format (the <i>d/dd m/mm yy/yyyy H/HH M/MM</i> formats and "-./: " characters are allowed for day/month/year/hour/minutes without or with leading zero respectively. Defaults to survey's date format
hi_IN: एक कस्टम दिनांक / समय स्वरूप (निर्दिष्ट घ / dd मी / mm / yy yyyy / एच एच एच एम / एम एम <i> </i> स्वरूपों और  "-./:  "अक्षर / दिन / महीने, साल के लिए अनुमति दी जाती है/ घंटा / बिना या अग्रणी शून्य के साथ क्रमशः मिनट सर्वेक्षण के दिनांक स्वरूप डिफ़ॉल्ट|

en: Square root
hi_IN: वर्गमूल

en: Standard deviation
hi_IN: मानक विचलन

en: Start bounce processing
hi_IN: बाउंस प्रसंस्करण शुरू करें

en: Start date/time:
hi_IN: समय / दिनांक शुरू:

en: Start installation
hi_IN: इन्स्ताल्लातिओं शुरू करें

en: Start language
hi_IN: भाषा शुरू

en: Started but not yet completed
hi_IN: शुरू किया, लेकिन पूरा नहीं अभी तक

en: Starting from:
hi_IN: से शुरू:

en: Statistics
hi_IN: आंकड़े

en: Statistics URL
hi_IN: सांख्यिकी यूआरएल

en: Status
hi_IN: स्थिति

en: Step 1:
hi_IN: चरण 1:

en: Step 2:
hi_IN: चरण 2:

en: Step value
hi_IN: चरण मान

en: Stop this survey
hi_IN: इस सर्वे को बंद करें

en: Store the city?
hi_IN: शहर स्टोर?

en: Store the country?
hi_IN: देश स्टोर?

en: Store the postal code?
hi_IN: डाक कोड स्टोर?

en: Store the state?
hi_IN: राज्य स्टोर?

en: Straight
hi_IN: सीधे

en: Strip HTML and PHP tags from a string
hi_IN: एक स्ट्रिंग से स्ट्रिप HTML और PHP टैग कीजीये

en: Strip whitespace (or other characters) from the beginning and end of a string
hi_IN:  एक स्ट्रिंग की शुरुआत और अंत से रहितसफेद (या अन्य वर्ण) स्ट्रिप  करें

en: Strip whitespace (or other characters) from the beginning of a string
hi_IN: एक स्ट्रिंग की शुरुआत से पट्टी व्हाइटस्पेस (या अन्य वर्ण)

en: Strip whitespace (or other characters) from the end of a string
hi_IN: एक स्ट्रिंग के अंत से रहितसफेद (या अन्य वर्ण)स्ट्रिप करें

en: Subject:
hi_IN: विषय:

en: Submission date
hi_IN: प्रस्तुत तारीख

en: Submit
hi_IN: सबमिट

en: Submit Your Survey.
hi_IN: अपने सर्वेक्षण भेजें.

en: Submit your answers
hi_IN: अपने जवाब भेजें

en: Submit your survey.
hi_IN: अपने सर्वेक्षण भेजें.

en: Subquestions were successfully saved.
hi_IN: Subquestions सफलतापूर्वक बच गए.

en: Success
hi_IN: सफलता

en: Success!
hi_IN: सफलता!

en: Successfully created CPDB entries
hi_IN: CPDB एन्त्रिएस सफल्तापोर्वक बन चुकी है

en: Successfully created token entries
hi_IN: सफलतापूर्वक टोकन प्रविष्टियों बनाया

en: Sum
hi_IN: योग

en: Summary
hi_IN: संक्षेप

en: Support this project - Donate to
hi_IN: इस परियोजना का समर्थन - के लिए दान

en: Survey
hi_IN: सर्वेक्षण

en: Survey Has Been Deactivated
hi_IN: सर्वेक्षण दिया गया है निष्क्रिय

en: Survey ID %d saved at %s containing %d record(s)
hi_IN: सर्वे ID %d स्वेद में %s जिस के अन्दर %d रिकॉर्ड(s)

en: Survey ID %d saved at %s containing %d record(s) (%s)
hi_IN: सर्वेक्षण आईडी %d इधर स्वेद है %s जिस में %d रिकॉर्ड(स) (%s)

en: Survey activation
hi_IN: सर्वेक्षण सक्रियण

en: Survey cannot be activated yet.
hi_IN: सर्वेक्षण अभी तक सक्रिय नहीं किया जा सकता है.

en: Survey cannot be activated. Either you have no permission or there are no questions.
hi_IN: सर्वेक्षण सक्रिय नहीं किया जा सकता है. या तो आप कोई अनुमति है या कोई प्रश्न हैं.

en: Survey content
hi_IN: सर्वेक्षण सामग्री

en: Survey copy summary
hi_IN: सर्वेक्षण की नकल सारांश

en: Survey could not be created because it did not have a title
hi_IN: सर्वेक्षण क्योंकि यह एक शीर्षक नहीं था बनाया नहीं जा सका

en: Survey could not be updated
hi_IN: सर्वेक्षण अद्यतन नहीं किया जा सकता है

en: Survey deleted.
hi_IN: सर्वेक्षण विलोपन

en: Survey deletion
hi_IN: सर्वेक्षण विलोपन

en: Survey does not pass consistency check
hi_IN: सर्वेक्षण निरंतरता की जाँच पास नहीं है

en: Survey expiration date
hi_IN: सर्वेक्षण समाप्ति की तारीख

en: Survey has been activated. Results table has been successfully created.
hi_IN: सर्वेक्षण सक्रिय हो गया है. परिणाम तालिका को सफलतापूर्वक बनाया गया है.

en: Survey import summary
hi_IN: सर्वेक्षण आयात सारांश

en: Survey name (ID)
hi_IN: सर्वेक्षण नाम (ID)

en: Survey name (ID):
hi_IN: सर्वेक्षण नाम (ID):

en: Survey permissions
hi_IN: सर्वेक्षण अनुमति

en: Survey permissions for all users in this group were successfully updated.
hi_IN: इस समूह में सभी उपयोगकर्ताओं के लिए अनुमतियाँ सर्वेक्षण सफलतापूर्वक अद्यतन किया गया.

en: Survey permissions were successfully updated.
hi_IN: सर्वेक्षण अनुमति सफलतापूर्वक अद्यतन किया गया.

en: Survey quotas
hi_IN: सर्वेक्षण कोटा

en: Survey registration confirmation
hi_IN: सर्वेक्षण पंजीकरण पुष्टिकरण

en: Survey security
hi_IN: सर्वेक्षण सुरक्षा

en: Survey settings
hi_IN: सर्वेक्षण सेटिंग्स

en: Survey settings were successfully saved.
hi_IN: सर्वेक्षण सेटिंग सफलतापूर्वक बच गए.

en: Survey structure (.lss)
hi_IN: सर्वे का रूप (.lss)

en: Survey structure import summary
hi_IN: सर्वेक्षण संरचना आयात सारांश

en: Survey title and description
hi_IN: सर्वेक्षण शीर्षक और विवरण

en: Surveys
hi_IN: सर्वेक्षण

en: Swedish
hi_IN: स्वीडिश

en: Switch to closed-access mode
hi_IN: बंद का उपयोग मोड में स्विच करें

en: System overview
hi_IN: प्रणाली का अवलोकन

en: TIS620 Thai
hi_IN: TIS620 थाई

en: Table column usage
hi_IN: टेबल कोलुमं उसेज

en: Table prefix
hi_IN: तालिका उपसर्ग

en: Table size usage
hi_IN: टेबल साइज़ उसेज

en: Take ownership
hi_IN: स्वामित्व ले लो

en: Tangent
hi_IN: टेनजेन्ट

en: Target (sub-)question:
hi_IN: लक्षित (उप) प्रश्न:

en: Target question
hi_IN: लक्षित प्रश्न

en: Template '%s' does already exist.
hi_IN: टेम्पलेट &#39; %s&#39; पहले से मौजूद नहीं है.

en: Template '%s' was successfully deleted.
hi_IN: इसमें &#39; %s&#39; को सफलतापूर्वक नष्ट किया गया.

en: Template Sample
hi_IN: टेम्पलेट नमूना

en: Template permissions were updated successfully.
hi_IN: टेम्पलेट अनुमति सफलतापूर्वक अद्यतन किया गया.

en: Template:
hi_IN: साँचा:

en: Terminate survey
hi_IN: बर्खास्त सर्वेक्षण

en: Test if your server has SSL enabled by clicking on this link.
hi_IN: परीक्षण अगर आपके सर्वर SSL है इस लिंक पर क्लिक करके सक्रिय किया गया.

en: Text [Help] (Tip)
hi_IN: पाठ [सहायता] (टिप)

en: Text box
hi_IN: टेक्स्ट बॉक्स

en: Text display
hi_IN: पाठ प्रदर्शन

en: Text inputs
hi_IN: पाठ इनपुट

en: Text questions
hi_IN: टेक्स्ट का सवाल

en: Text shown on each subquestion row between both scales in dropdown mode
hi_IN: ड्रॉपडाउन मोड में प्रत्येक उप सवाल पंक्ति के दोनों तराजू के बीच पाठ दिखाया गया

en: Thai
hi_IN: थाई

en: Thank you for completing this survey.
hi_IN: आप इस सर्वेक्षण को पूरा करने के लिए धन्यवाद.

en: Thank you for registering to participate in this survey.
hi_IN: आप इस सर्वेक्षण में भाग लेने के पंजीकरण के लिए धन्यवाद.

en: Thank you for saving your survey in progress.  The following details can be used to return to this survey and continue where you left off.  Please keep this e-mail for your reference - we cannot retrieve the password for you.
hi_IN: आप प्रगति में अपना सर्वेक्षण बचत के लिए धन्यवाद. निम्नलिखित जानकारी इस सर्वेक्षण में लौटने और जारी रखने के लिए तुम कहाँ से दूर छोड़ दिया इस्तेमाल किया जा सकता है. आपके संदर्भ के लिए इस ई मेल रख कृपया - हम आप के लिए पासवर्ड पुनः प्राप्त नहीं कर सकते हैं.

en: Thank you!
hi_IN: धन्यवाद!

en: The 'time limit warning' will stay visible for this many seconds (will not turn off if this setting is left blank)
hi_IN: &#39;समय सीमा चेतावनी&#39; यह कई सेकंड के लिए दिखाई रहना (बंद नहीं होगा अगर इस सेटिंग को खाली छोड़ दिया है)

en: The 2nd 'time limit warning' will stay visible for this many seconds (will not turn off if this setting is left blank)
hi_IN: 2 &#39;समय सीमा चेतावनी&#39; यह कई सेकंड के लिए दिखाई रहना (बंद नहीं होगा अगर इस सेटिंग को खाली छोड़ दिया है)

en: The 2nd message to display as a 'time limit warning' (a default warning will display if this is left blank)
hi_IN: 2 संदेश एक समय सीमा चेतावनी &#39;(एक डिफ़ॉल्ट अगर इसे खाली छोड़ दिया है प्रदर्शित करेगा चेतावनी) के रूप में प्रदर्शित करने के लिए

en: The LimeSurvey ComfortUpdate is an easy procedure to quickly update to the latest version of LimeSurvey.
hi_IN: LimeSurvey ComfortUpdate एक आसान तरीका जल्दी LimeSurvey के नवीनतम संस्करण को अद्यतन करने की प्रक्रिया है.

en: The above error occurred when the Web server was processing your request.
hi_IN: उपरोक्त त्रुटि तब हुई जब वेब सर्वर आपके अनुरोध को संसाधित कर रहा था।

en: The answer options will be distributed across the number of columns set here
hi_IN: जवाब विकल्प स्तंभों की संख्या यहां सेट भर में वितरित किया जाएगा

en: The answer to the security question is incorrect.
hi_IN: सुरक्षा प्रश्न का उत्तर गलत है.

en: The database you specified does not exist:
hi_IN: आपने जो डाटाबेस बताया था वोह है ही नहीं:

en: The email address is not valid.
hi_IN: ईमेल पते मान्य नहीं है.

en: The email you used is not valid. Please try again.
hi_IN: ईमेल इस्तेमाल उचित नहीं है. फिर कोशिश करें.

en: The entry was assigned the following record id:
hi_IN: प्रवेश निम्नलिखित रिकॉर्ड आईडी सौंपा गया था:

en: The following LimeSurvey updates are available:
hi_IN: निम्नलिखित लाइमसर्वे अद्यतन उपलब्ध हैं:

en: The following answers should be deleted:
hi_IN: निम्नलिखित जवाब मिटा दिए जाने चाहिए:

en: The following assessments should be deleted:
hi_IN: निम्नलिखित आकलन मिटा जानी चाहिए:

en: The following conditions should be deleted:
hi_IN: निम्नलिखित शर्तों को नष्ट किया जाना चाहिए:

en: The following files will be modified or deleted but were already modified by someone else.
hi_IN: निम्नलिखित फ़ाइलें या संशोधित हो जाएगा नष्ट कर दिया गया, लेकिन पहले से ही किसी और के द्वारा संशोधित.

en: The following groups should be deleted:
hi_IN: निम्नलिखित समूह नष्ट कर दिया जाना चाहिए

en: The following old survey response tables exist and may be deleted if no longer required:
hi_IN: निम्नलिखित पुराने सर्वेक्षण प्रतिसाद टेबल मौजूद हैं और अब जरूरी नहीं रह अगर नष्ट किया जा सकता है:

en: The following old survey tables should be deleted because they contain no records or their parent survey no longer exists:
hi_IN: निम्नलिखित पुराने सर्वेक्षण तालिकाएँ मिटाई जानी चाहिए: क्योंकि वे कोई रिकॉर्ड नहीं हैं या उनके पेरेंट सर्वेक्षण अब मौजूद नहीं हैं.

en: The following old token list tables exist and may be deleted if no longer required:
hi_IN: निम्नलिखित पुराने टोकन सूची टेबल मौजूद हैं और अब जरूरी नहीं रह अगर नष्ट किया जा सकता है:

en: The following problems have been found:
hi_IN: निम्न समस्याओं पाया गया है:

en: The following questions should be deleted:
hi_IN: निम्नलिखित प्रश्नों को नष्ट कर दिया जाना चाहिए:

en: The following steps will be done by this update:
hi_IN: निम्न चरणों का इस अद्यतन के द्वारा किया जाएगा:

en: The following survey language settings should be deleted:
hi_IN: निम्नलिखित सर्वेक्षण भाषा सेटिंग्स को नष्ट किया जाना चाहिए:

en: The following surveys are available:
hi_IN: निम्नलिखित सर्वेक्षण उपलब्ध हैं:

en: The following surveys should be deleted:
hi_IN: निम्नलिखित सर्वेक्षणों को नष्ट किया जाना चाहिए:

en: The languages of the imported group file must at least include the base language of this survey.
hi_IN: आयातित फ़ाइल समूह की भाषाओं में कम से कम इस सर्वेक्षण के आधार भाषा शामिल करना चाहिए.

en: The languages of the imported question file must at least include the base language of this survey.
hi_IN: आयातित फ़ाइल का सवाल भाषाओं में कम से कम इस सर्वेक्षण के आधार भाषा शामिल करना चाहिए.

en: The logarithm of number to base, if given, or the natural logarithm.
hi_IN: संख्या के आधार पर लघुगणक, अगर दिया है, या प्राकृतिक लघुगणक

en: The maximum number of files has been uploaded. You may return back to survey.
hi_IN: सबसे जादा फाइल्स अपलोड हो चुकी है. अभ आप वापस जा सकते हैं सुर्वे पर.

en: The message to display as a 'time limit warning' (a default warning will display if this is left blank)
hi_IN: संदेश एक समय सीमा चेतावनी &#39;(एक डिफ़ॉल्ट अगर इसे खाली छोड़ दिया है प्रदर्शित करेगा चेतावनी) के रूप में प्रदर्शित करने के लिए

en: The message to display when the time limit has expired (a default message will display if this setting is left blank)
hi_IN: संदेश प्रदर्शित करने के लिए जब समय सीमा (एक डिफ़ॉल्ट संदेश अगर इस सेटिंग को खाली छोड़ दिया है प्रदर्शित किया जाएगा) समाप्त हो गया है

en: The minimum number of files has not been uploaded.
hi_IN: सबसे कम नंबर फाइल्स अपलोड नहीं हुई है.

en: The new question group/question order was successfully saved.
hi_IN: नया प्रश्न समूह/प्रश्न क्रम सफलतापूर्वक सहेजा गया.

en: The question could not be added. You must enter at least enter a question code.
hi_IN: प्रश्न कहा नहीं जा सका. आप कम से कम एक सवाल कोड दर्ज करें दर्ज करना होगा.

en: The question group was deleted.
hi_IN: प्रश्न समूह नष्ट किया गया.

en: The redundancy check looks for tables leftover after deactivating a survey. You can delete these if you no longer require them.
hi_IN: अतिरेक की जाँच एक सर्वेक्षण deactivating के बाद बचे हुए तालिकाओं के लिए लगता है. आप इन्हें हटा दें यदि आप अब उन्हें आवश्यकता होती है.

en: The related survey is missing.
hi_IN: इस से मिल्ला हुआ सर्वे लापता है.

en: The request could not be understood by the server due to malformed syntax.
hi_IN: दुर्भावनापूर्ण वाक्यविन्यास के कारण सर्वर द्वारा अनुरोध को समझा नहीं जा सका।

en: The requested URL was not found on this server.
hi_IN: अनुरोध किया गया यूआरएल इस सरवर पर नहीं मिला।

en: The responses table has been renamed to:
hi_IN: प्रतिक्रियाओं तालिका में नाम दिया गया है:

en: The responses to this survey are no longer available using LimeSurvey.
hi_IN: इस सर्वेक्षण के प्रतिक्रियाओं अब उपलब्ध नहीं LimeSurvey उपयोग कर रहे हैं.

en: The sum of the multiple numeric inputs must be greater than this value
hi_IN: कई संख्यात्मक आदानों की राशि इस मूल्य से अधिक होना चाहिए

en: The survey cannot be activated until these problems have been resolved.
hi_IN: सर्वेक्षण जब तक इन समस्याओं को हल कर दिया गया है सक्रिय नहीं किया जा सकता है.

en: The survey in which you are trying to participate does not seem to exist.
hi_IN: जिस सर्वेक्षण में आप भाग लेने की कोशिश कर रहे हैं वह मौजूद नहीं है।

en: The survey was successfully expired by setting an expiration date in the survey settings.
hi_IN: सर्वेक्षण सफलतापूर्वक सर्वेक्षण सेटिंग्स में एक समय समाप्ति तिथि निर्धारित करने के द्वारा की अवधि समाप्त हो गया था.

en: The survey you selected does not exist
hi_IN: सर्वेक्षण आप मौजूद नहीं चुना

en: The text message that displays in the countdown timer during the countdown
hi_IN: पाठ संदेश है कि उलटी गिनती घड़ी में उलटी गिनती के दौरान प्रदर्शित करता है

en: The token you have provided is either not valid, or has already been used.
hi_IN: टोकन आप प्रदान की है या तो है, या नहीं मान्य है पहले से ही प्रयोग किया गया है.

en: The token you have provided is not valid or has already been used.
hi_IN: टोकन आप प्रदान की है मान्य है या नहीं है पहले से ही प्रयोग किया गया है.

en: The token you provided doesn't match the one in your session.
hi_IN: टोकन आप क्या आपकी सत्र में एक मैच नहीं प्रदान की है.

en: The tokens table associated with this survey has been renamed to:
hi_IN: टोकन यह है नाम दिया गया सर्वेक्षण से जुड़े तालिका:

en: The tokens table has now been removed and tokens are no longer required to access this survey.
hi_IN: टोकन तालिका अब हटा दिया गया है और टोकन अब इस सर्वेक्षण का उपयोग करना आवश्यक है.

en: The update is now complete!
hi_IN: एक अंतिम कदम के रूप में आप अपने ब्राउज़र कैश को अब साफ़ करें.

en: The update server is currently busy. This usually happens when the update files for a new version are being prepared.
hi_IN: अद्यतन सर्वर वर्तमान में व्यस्त है. यह आमतौर पर होता है जब एक नए संस्करण के लिए अद्यतन फ़ाइलों तैयार किया जा रहा है.

en: The username already exists.
hi_IN: उपयोगकर्ता नाम पहले से ही मौजूद है.

en: There are %s orphaned default value entries which can be deleted.
hi_IN: वहाँ %s अनाथ डिफ़ॉल्ट मान प्रविष्टियों जो नष्ट किया जा सकता है.

en: There are %s orphaned question attributes.
hi_IN: वहाँ रहे हैं %s अनाथ सवाल गुण है.

en: There are %s orphaned quota entries which can be deleted.
hi_IN: वहाँ %s कोटा प्रविष्टियों जो नष्ट किया जा सकता है अनाथ हैं.

en: There are %s orphaned quota language settings which can be deleted.
hi_IN: वहाँ %s अनाथ कोटा भाषा सेटिंग्स जो नष्ट किया जा सकता है.

en: There are %s orphaned quota members which can be deleted.
hi_IN: वहाँ %s कोटा सदस्य जो नष्ट किया जा सकता है अनाथ हैं.

en: There are no groups available.
hi_IN: कोई समूह हैं उपलब्ध है.

en: There are no more questions. Please press the <Submit> button to finish this survey.
hi_IN: वहाँ कोई और अधिक प्रश्न हैं. प्रेस कृपया <Submit> बटन इस सर्वेक्षण समाप्त करने के लिए.

en: There are no questions in this survey
hi_IN: इस सर्वेक्षण में कोई सवाल कर रहे हैं

en: There are {EMAILCOUNT} emails still to be sent.
hi_IN: वहाँ {EMAILCOUNT} ईमेल अभी भी भेजा जाएगा.

en: There are {NUMBEROFQUESTIONS} questions in this survey.
hi_IN: इस सर्वेक्षण में {} NUMBEROFQUESTIONS सवाल कर रहे हैं.

en: There is 1 question in this survey
hi_IN: इस सर्वेक्षण में 1 सवाल है

en: There is already a recorded answer for this token
hi_IN: वहां पहले से ही इस टोकन के लिए एक रिकॉर्ड जवाब है

en: There is already an entry with that exact token in the table. The same token cannot be used in multiple entries.
hi_IN: वहां पहले से ही तालिका में सटीक टोकन के साथ एक प्रविष्टि है. वही कई प्रविष्टियों में टोकन नहीं किया जा सकता.

en: There is no matching survey.
hi_IN: कोई मिलान सर्वेक्षण है.

en: There was a problem deleting the template '%s'. Please check your directory/file permissions.
hi_IN: वहाँ एक टेम्पलेट &#39; %s&#39; को हटाने में समस्या थी. अपनी निर्देशिका / फ़ाइल अनुमति की जांच करें.

en: There was a problem downloading the update file. Please try to restart the update process.
hi_IN: वहाँ एक अद्यतन फ़ाइल डाउनलोड करने में समस्या थी. को अद्यतन करने की प्रक्रिया को पुनः आरंभ करने की कोशिश करें.

en: There was an error using the Google API.
hi_IN: वहाँ एक गूगल एपीआई का उपयोग करते हुए कोई त्रुटि हुई.

en: There were no eligible emails to send. This will be because none satisfied the criteria of:
hi_IN: कोई पात्र को ईमेल भेजें गया. इस वजह से कोई भी मापदंड संतुष्ट हो जाएगा:

en: Third choice
hi_IN: तीसरा विकल्प

en: This ZIP archive contains no valid Resources files. Import failed.
hi_IN: इस ज़िप संग्रह कोई वैध संसाधन फ़ाइलें हैं. आयात असफल रहा.

en: This ZIP archive contains no valid template files. Import failed.
hi_IN: इस ज़िप संग्रह कोई वैध टेम्पलेट फ़ाइलें हैं. आयात असफल रहा.

en: This archive contains a PDF file of the survey, the queXML file of the survey and a queXF banding XML file which can be used with queXF: http://quexf.sourceforge.net/ for processing scanned surveys.
hi_IN: इस संग्रह सर्वेक्षण के एक पीडीएफ फाइल में शामिल है, इस सर्वेक्षण के queXML फाइल और एक XML फ़ाइल जो queXF साथ किया जा सकता बैंडिंग queXF: प्रसंस्करण के लिए http://quexf.sourceforge.net/ सर्वेक्षणों को छान डाला.

en: This file is not a valid ZIP file archive. Import failed.
hi_IN: यह फाइल एक वैध ज़िप फ़ाइल संग्रह नहीं है. आयात असफल रहा.

en: This file type is not allowed to be uploaded.
hi_IN: इस फ़ाइल प्रकार को अपलोड किया जा अनुमति नहीं है.

en: This group description is fairly vacuous, but quite important.
hi_IN: इस समूह विवरण काफी असार है, लेकिन काफी महत्वपूर्ण है.

en: This group does not contain any question(s).
hi_IN: इस समूह में कोई प्रश्न (नों) शामिल नहीं है.

en: This is a closed-access survey, so you must supply a valid token.  Please contact the administrator for assistance.
hi_IN: यह एक बंद का उपयोग सर्वेक्षण है, तो आप एक वैध टोकन आपूर्ति होगी. सहायता के लिए व्यवस्थापक से संपर्क करें.

en: This is a controlled survey. You need a valid token to participate.
hi_IN: यह एक नियंत्रित सर्वेक्षण है. आप एक वैध भाग लेने के लिए टोकन की आवश्यकता है.

en: This is a sample survey description. It could be quite long.
hi_IN: यह एक नमूना सर्वेक्षण वर्णन है. यह काफी लंबा हो सकता है.

en: This is not a .csv file.
hi_IN: यह . csv फ़ाइल नहीं है

en: This is not a valid LimeSurvey survey structure XML file.
hi_IN: यह फाइल एक LimeSurvey सर्वेक्षण फ़ाइल नहीं है. आयात असफल रहा.

en: This is not a valid response data XML file.
hi_IN: यह एक मान्य रेस्प्नसे डाटा XML फ़ाइल नहीं है.

en: This is not a valid timings data XML file.
hi_IN: यह एक मान्य तिमिंग्स डाटा XML फ़ाइल नहीं है.

en: This is not a valid token data XML file.
hi_IN: यह एक मान्य टोकें डाटा XML फ़ाइल नहीं है.

en: This is some help text for this question.
hi_IN: यह इस सवाल के लिए कुछ मदद पाठ है.

en: This is the default email address of the site administrator and used for system messages, contact options and default bounce email.
hi_IN: यह साइट व्यवस्थापक डिफ़ॉल्ट ईमेल पता और सिस्टम संदेशों, संपर्क विकल्प और डिफ़ॉल्ट उछाल ईमेल के लिए प्रयोग किया जाता है.

en: This is the default name of the site administrator and used for system messages and contact options.
hi_IN: यह साइट व्यवस्थापक के डिफ़ॉल्ट नाम और सिस्टम संदेश और संपर्क के विकल्प के लिए प्रयोग किया जाता है.

en: This is the survey end message.
hi_IN: इस सर्वेक्षण अंत संदेश है.

en: This name has already been used for this survey. You must use a unique save name.
hi_IN: यह नाम पहले से ही इस सर्वेक्षण के लिए इस्तेमाल किया गया है. आप एक अद्वितीय नाम बचाने के लिए उपयोग करना चाहिए.

en: This name is reserved for standard template.
hi_IN: यह नाम टेम्पलेट के लिए रेसेर्वेद है.

en: This name will appear in the survey list overview and in the administration header.
hi_IN: यह नाम सर्वेक्षण सूची सिंहावलोकन और प्रशासन के शीर्ष लेख में दिखाई देगा.

en: This process will delete this survey, and all related groups, questions answers and conditions.
hi_IN: यह प्रक्रिया इस सर्वेक्षण, और सभी संबंधित समूहों, सवालों के जवाब और शर्तों को हटा देगा.

en: This question does not have a question 'type' set.
hi_IN: इस सवाल का एक सवाल &#39;प्रकार&#39; सेट नहीं है.

en: This question has a condition set, however the condition is based on a question that appears after it.
hi_IN: इस सवाल का कोई शर्त निर्धारित करते हैं, लेकिन हालत एक सवाल है कि यह बाद प्रकट होता है पर आधारित है है.

en: This question is always shown.
hi_IN: यह सवाल हमेशा दिखाया गया है.

en: This question is mandatory
hi_IN: इस सवाल के अनिवार्य है

en: This question requires a second answer set but none is set.
hi_IN: इस सवाल का जवाब एक दूसरे सेट की आवश्यकता है लेकिन कोई भी सेट है.

en: This question requires answers, but none are set.
hi_IN: इस सवाल का जवाब की आवश्यकता है, लेकिन कोई भी सेट कर रहे हैं.

en: This question's SGQA code
hi_IN: इस सवाल का SGQA कोड

en: This question's group ID number
hi_IN: इस सवाल का समूह ID नंबर

en: This question's question ID number
hi_IN: इस सवाल का सवाल ID नंबर

en: This question's survey ID number
hi_IN: इस सवाल का सर्वे ID नंबर

en: This survey has an associated tokens table. If you delete this survey this tokens table will be deleted. We recommend that you export or backup these tokens before deleting this survey.
hi_IN: इस सर्वेक्षण से संबद्ध टोकन टेबल है. अगर आप इस सर्वेक्षण हटाना इस टोकन तालिका हटा दिया जाएगा. हम आपको लगता है कि निर्यात या बैकअप इस सर्वेक्षण को मिटाने से पहले इन टोकन सलाह देते हैं.

en: This survey has not been activated. There are no results to browse.
hi_IN: इस सर्वेक्षण में सक्रिय नहीं किया गया है. वहाँ कोई परिणाम के लिए ब्राउज़ कर रहे हैं.

en: This survey is active and a responses table exists. If you delete this survey, these responses (and files) will be deleted. We recommend that you export the responses before deleting this survey.
hi_IN: यह सर्वेक्षण सक्रिय है और एक प्रतिक्रियाएं तालिका मौजूद है. यदि आप इस सर्वेक्षण को नष्ट करते हैं, तो इन प्रतिक्रियाओं और (फ़ाइलें) हटा दिया जाएगा. हम अनुशंसा करते हैं कि आप इस सर्वेक्षण को हटाने से पहले प्रतिक्रियाएं निर्यात.

en: This survey is active but expired.
hi_IN: इस सर्वेक्षण में सक्रिय है, लेकिन समय सीमा समाप्त हो.

en: This survey is active but has a start date.
hi_IN: इस सर्वेक्षण में सक्रिय है, लेकिन एक शुरू की तारीख है.

en: This survey is anonymous.
hi_IN: इस सर्वेक्षण में गुमनाम है.

en: This survey is currently active.
hi_IN: इस सर्वेक्षण में वर्तमान में सक्रिय है.

en: This survey is currently not active. You will not be able to save your responses.
hi_IN: इस सर्वेक्षण में वर्तमान में सक्रिय नहीं है. आप अपनी प्रतिक्रिया सहेजने में सक्षम नहीं होगा.

en: This survey is not active - no responses are available.
hi_IN: इस सर्वेक्षण में सक्रिय नहीं है - कोई प्रतिक्रिया उपलब्ध हैं.

en: This survey is not active. You must activate the survey before attempting to import a VVexport file.
hi_IN: यह सर्वेक्षण सक्रिय नहीं है. आप को एक VVexport फ़ाइल आयात करने का प्रयास करने से पहले सर्वेक्षण को सक्रिय करना होगा.

en: This survey is not yet activated and so your participants won't be able to fill out the survey.
hi_IN: इस सर्वेक्षण अभी तक सक्रिय नहीं किया है तो अपने प्रतिभागियों को बाहर सर्वेक्षण को भरने में सक्षम नहीं होगा.

en: This survey is not yet active. Your response cannot be saved
hi_IN: इस सर्वेक्षण अभी तक सक्रिय नहीं है. आपकी प्रतिक्रिया को बचाया नहीं जा सकता

en: This survey is not yet started.
hi_IN: इस सर्वेक्षण अभी तक शुरू नहीं किया है.

en: This survey is now active, and responses can be recorded.
hi_IN: इस सर्वेक्षण में अब भी सक्रिय है, और प्रतिक्रियाओं दर्ज किया जा सकता.

en: This surveys uses anonymized responses, so you can't update your response.
hi_IN: इस सर्वेक्षण प्रतिक्रियाओं बेनाम का उपयोग करता है, तो आप अपनी प्रतिक्रिया अद्यतन नहीं कर सकते.

en: This variable name has already been used.
hi_IN: ईमेल इस्तेमाल पहले से ही पंजीकृत किया गया है.

en: This will be the password of admin user.
hi_IN: यह व्यवस्थापक उपयोगकर्ता के पासवर्ड होगा|

en: This will be the userid by which admin of board will login.
hi_IN: यह प्रयोक्ता आईडी है जिसके द्वारा बोर्ड के व्यवस्थापक लॉगिन किया जाएगा.

en: This will be your default language.
hi_IN: यह आपकी अपने आप चुनी हुई भाषा है.

en: This will replace the existing text. Continue?
hi_IN: यह मौजूदा पाठ को बदल देगा. जारी रखें?

en: Three
hi_IN: तीन

en: Time difference (in hours):
hi_IN: समयांतर (घंटे में):

en: Time limit
hi_IN: समय सीमा

en: Time limit action
hi_IN: समय सीमा कार्रवाई

en: Time limit countdown message
hi_IN: समय सीमा उलटी गिनती संदेश

en: Time limit disable next
hi_IN: समय अगले अक्षम सीमा

en: Time limit disable prev
hi_IN: समय सीमा को निष्क्रिय पिछला

en: Time limit expiry message
hi_IN: समय सीमा समाप्त होने के संदेश

en: Time limit expiry message display time
hi_IN: समय सीमा समाप्त होने के संदेश प्रदर्शित समय

en: Time limit message CSS style
hi_IN: समय सीमा संदेश शैली सीएसएस

en: Time limit timer CSS style
hi_IN: समय सीमा टाइमर शैली सीएसएस

en: Time remaining
hi_IN: समय शेष

en: Time statistics
hi_IN: समय आँकड़े

en: Timer
hi_IN: घड़ी

en: Timings will be saved.
hi_IN: स्थिति को सहेज लिया जाएगा.

en: Timings will not be saved.
hi_IN: स्थिति को बचाया नहीं किया जाएगा.

en: Title
hi_IN: शीर्षक

en: Title:
hi_IN: शीर्षक:

en: To remain anonymous please use a pseudonym as your username, also an email address is not required.
hi_IN: गुमनाम रहने के अपने भी, प्रयोक्तानाम वह ईमेल पता आवश्यक नहीं है के रूप में एक छद्म नाम का उपयोग करने के लिए कृपया.

en: To reorder questions/questiongroups just drag the question/group with your mouse to the desired position.
hi_IN: प्रश्न / प्रश्न समूहों को पुनः क्रम देने के लिए बस इच्छित स्थान पर प्रश्न /समूह अपने माउस के साथ खींचें.

en: Token
hi_IN: टोकन

en: Token ID
hi_IN: टोकन आईडी

en: Token attribute descriptions were successfully updated.
hi_IN: टोकन विशेषता विवरण सफलतापूर्वक अद्यतन किया गया.

en: Token attribute: %s
hi_IN: टोकन गुण: %s

en: Token code for this participant
hi_IN: इस भाग लेने के लिए टोकन कोड

en: Token control
hi_IN: टोकन नियंत्रण

en: Token fields
hi_IN: टोकन क्षेत्रों

en: Token length
hi_IN: टोकन लंबाई

en: Token mismatch
hi_IN: टोकन बेमेल

en: Tokens
hi_IN: टोकन

en: Tokens already exist for this survey.
hi_IN: टोकन इस सर्वेक्षण के लिए पहले से ही मौजूद हैं

en: Tools
hi_IN: उपकरण

en: Total
hi_IN: कुल

en: Total Errors
hi_IN: कुल त्रुटियाँ

en: Total Imported files
hi_IN: कुल आयातित फ़ाइलें

en: Total attributes in the central table
hi_IN: केंद्रीय तालिका में कुल विशेषताएँ

en: Total invitations sent
hi_IN: कुल निमंत्रण भेजा

en: Total number of files
hi_IN: फ़ाइलों की कुल संख्या

en: Total numbers of sent reminders
hi_IN: अनुस्मारक भेजा की कुल संख्या

en: Total opted out
hi_IN: कुल बाहर चुना

en: Total participants in central table
hi_IN: केंद्रीय तालिका में कुल प्रतिभागि

en: Total records in survey
hi_IN: सर्वेक्षण में कुल रिकॉर्ड

en: Total records in survey:
hi_IN: सर्वेक्षण में कुल रिकॉर्ड:

en: Total size of files
hi_IN: फ़ाइलों का कुल आकार

en: Total surveys completed
hi_IN: कुल सर्वेक्षण पूरा

en: Total time
hi_IN: कुल:समय

en: Translate survey
hi_IN: अनुवाद सर्वेक्षण

en: Translate to
hi_IN: अनुवाद करने के लिए

en: Try again
hi_IN: पुन: प्रयास करें

en: Try again! Connection with database failed.
hi_IN: फिर से कोशिश करें! डाटाबेस से कनेक्शन हो नहीं सका.

en: Try again! Connection with database failed. Reason:
hi_IN: फिर से कोशिश करें! डाटाबेस से कनेक्शन हो नहीं सका.

en: Try to submit again
hi_IN: फिर से प्रस्तुत करने का प्रयास करें

en: Turkish
hi_IN: तुर्की

en: Two
hi_IN: दो

en: Type in the 'name' you used to save the survey, and the password.
hi_IN: &#39;नाम&#39;, आप सर्वेक्षण को बचाने का इस्तेमाल किया और पासवर्ड में टाइप करें.

en: Type:
hi_IN: प्रकार:

en: UCS-2 Unicode
hi_IN: UCS-2 यूनिकोड

en: UJIS for Windows Japanese
hi_IN: Windows के लिए जापानी UJIS

en: URL
hi_IN: यूआरएल

en: URL description:
hi_IN: यूआरएल विवरण:

en: URL of the survey
hi_IN: सर्वेक्षण का URL

en: US ASCII
hi_IN: अमेरिका ASCII

en: UTF-8 Unicode
hi_IN: UTF-8 यूनिकोड

en: Un-quotes a quoted string
hi_IN: एक उद्धृत स्ट्रिंग अन - उद्धरण

en: Unable to create directory `%s`.
hi_IN: निर्देशिका का निर्माण करने में असमर्थ `%s`.

en: Uncertain
hi_IN: अनिश्चित

en: Unchanged
hi_IN: अपरिवर्तित

en: Unknown error
hi_IN: अज्ञात त्रुटि

en: Unknown file extension
hi_IN: फ़ाइल एक्सटेंशन

en: Unwritable
hi_IN: वापस नहीं लिखा जा सकता

en: Update
hi_IN: अद्यतन

en: Update condition
hi_IN: अद्यतन स्थिति

en: Update scenario
hi_IN: अद्यतन परिदृश्य

en: Update server busy
hi_IN: अद्यतन सर्वर व्यस्त

en: Update token entry
hi_IN: अद्यतन टोकन प्रवेश

en: Update user group
hi_IN: उपयोगकर्ता समूह अद्यतन करे

en: Upload
hi_IN: अपलोड

en: Upload files
hi_IN: एक फ़ाइल अपलोड करें:

en: Upload summary
hi_IN: अपलोड सुम्मरी

en: Upload template file
hi_IN: अपलोड टेम्पलेट फ़ाइल

en: Upload your files
hi_IN: अपनी फ़ाइल अपलोड करें:

en: Uploaded CSV file successfully
hi_IN: अपलोड CSV फ़ाइल सफलतापूर्वक

en: Uploaded label set file needs to have an .lsl extension.
hi_IN: अपलोड लेबल सेट फ़ाइल के लिए एक LSL. विस्तार की जरूरत है.

en: Uploading
hi_IN: अपलोड कर रहें है

en: Uploading LDAP Query
hi_IN: अपलोड एलडीएपी क्वेरी

en: Uppercase the first character of each word in a string
hi_IN: एक स्ट्रिंग में प्रत्येक शब्द का पहला वर्ण अपरकेस में करें

en: Urdu
hi_IN: उर्दू

en: Use ComfortUpdate
hi_IN: सुविधा अद्यतन का उपयोग करें

en: Use accessible dropdown boxes instead of calendar popup
hi_IN: सुलभ का चयन करने के बजाय कैलेंडर पॉपअप बक्से का प्रयोग करें

en: Use checkbox layout
hi_IN: चेकबॉक्स का उपयोग करें लेआउट

en: Use dropdown presentation
hi_IN: ड्रापडाउन प्रस्तुति का इस्तमाल करें

en: Use global settings
hi_IN: वैश्विक सेटिंग्स का उपयोग करें

en: Use mapping service
hi_IN: उपयोग मानचित्रण सेवा

en: Use same default value across languages:
hi_IN: भाषाओं पर समान डिफ़ॉल्ट मान का उपयोग करें:

en: Use settings below
hi_IN: उपयोग नीचे सेटिंग्स

en: Use slider layout
hi_IN: उपयोग स्लाइडर लेआउट

en: Used/free space for file uploads
hi_IN: भरी/खली जगह फ़ाइल अपलोड के लिए

en: User
hi_IN: उपयोगकर्ता

en: User added.
hi_IN: उपयोगकर्ता गयी.

en: User already exists in the group.
hi_IN: उपयोक्तानाम पहले से मौजूद है.

en: User control
hi_IN: उपयोगकर्ता नियंत्रण

en: User data
hi_IN: उपयोगकर्ता डेटा

en: User does not exist in the group.
hi_IN: उपयोगकर्ता समूह में मौजूद नहीं है.

en: User group
hi_IN: उपयोगकर्ता समूह

en: User group added.
hi_IN: उपयोगकर्ता समूह जोड़ा.

en: User group successfully added!
hi_IN: उपयोगकर्ता समूह सफलतापूर्वक जोड़!

en: User groups
hi_IN: उपयोगकर्ता समूह

en: User name:
hi_IN: उपयोगकर्ता का नाम:

en: User not found.
hi_IN: उपयोगकर्ता नहीं मिला

en: User registration at '%s'
hi_IN: '%s' पर उपयोगकर्ता पंजीकरण

en: User removed.
hi_IN: उपयोगकर्ता समूह जोड़ा.

en: Username
hi_IN: उपयोगकर्ता नाम

en: Username already exists.
hi_IN: उपयोक्तानाम पहले से मौजूद है.

en: Username: %s
hi_IN: उपयोगकर्ता का नाम: %s

en: Users
hi_IN: उपयोगकर्ताओं

en: Uses left
hi_IN: का उपयोग करता है बाईं

en: Uses left:
hi_IN: का उपयोग करता छोड़ दिया:

en: Valid from
hi_IN: से मान्य

en: Valid until
hi_IN: जब तक मान्य

en: Validation:
hi_IN: मान्यता:

en: Version
hi_IN: संस्करण

en: Vietnamese
hi_IN: वियतनामी

en: View Saved but not submitted Responses
hi_IN: देखें सहेजा नहीं बल्कि प्रस्तुत जवाब

en: View response ID %d
hi_IN: दृश्य प्रतिक्रिया आईडी% d

en: View response URL
hi_IN: दृश्य प्रतिक्रिया यूआरएल

en: View response details
hi_IN: दृश्य प्रतिक्रिया विवरण

en: View statistics
hi_IN: आँकड़े देखें

en: View the statistics for this survey.
hi_IN: इस सर्वेक्षण के लिए आंकड़े देखें.

en: View/read
hi_IN: देखें / पढ़ें

en: Viewing response (ID %s)
hi_IN: देखने प्रतिक्रिया (आईडी %s)

en: Visit our website!
hi_IN: हमारी वेबसाइट पर जाएँ!

en: Warn and move on
hi_IN: चेतावनी दी है और आगे बढ़ने

en: Warning
hi_IN: चेतावनी

en: Warning!
hi_IN: चेतावनी!

en: Warning: You are still using the default password ('password'). Please change your password and re-login again.
hi_IN: चेतावनी: आप अभी भी डिफ़ॉल्ट पासवर्ड (&#39;पासवर्ड&#39;) का उपयोग कर रहे हैं. कृपया अपने पासवर्ड और फिर से प्रवेश फिर बदल जाते हैं.

en: Warnings
hi_IN: चेतावनी

en: We are sorry but there was a system error and your file was not saved. An email has been dispatched to notify the survey administrator.
hi_IN: हमें माफ करें मगर एक सिस्टम तृती है और आपकी फ़ाइल सेव नहीं हो पायी. एक ईमेल सुर्वे अद्मिन्स्त्रटर को भेज दिया गया है इस के बारें में.

en: We are sorry but you are not allowed to enter this survey.
hi_IN: हमें खेद है लेकिन आप इस सर्वेक्षण में प्रवेश की अनुमति नहीं है.

en: We are sorry but you don't have permissions to do this.
hi_IN: हमें खेद है लेकिन तुम यह करने की आज्ञा नहीं है.

en: We are sorry but your session has expired.
hi_IN: हमें खेद है, लेकिन आपका सत्र समाप्त हो गया है.

en: We recommend that before you delete this survey you export the entire survey from the main administration screen.
hi_IN: हमारा सुझाव है कि इससे पहले कि आप इस सर्वेक्षण हटाना आप मुख्य स्क्रीन प्रशासन से पूरे सर्वेक्षण में निर्यात.

en: We recommend that before you proceed, you export the entire survey from the main administration screen.
hi_IN: हमारा सुझाव है कि इससे पहले कि आप आगे बढ़ना है, तो आप मुख्य स्क्रीन प्रशासन से पूरे सर्वेक्षण में निर्यात.

en: Welcome
hi_IN: आपका स्वागत है

en: Welcome %s!
hi_IN: आपका स्वागत %s!

en: Welcome and end text
hi_IN: आपका स्वागत है और पाठ अंत

en: Welcome message:
hi_IN: संदेश आपका स्वागत है:

en: Welcome to %s!
hi_IN: %s में आपका स्वागत है!

en: Welcome to the LimeSurvey installation wizard. This wizard will guide you through the installation, database setup and initial configuration of LimeSurvey.
hi_IN: LimeSurvey स्थापना विज़ार्ड में आपका स्वागत है. यह विज़ार्ड आपको स्थापना, डेटाबेस सेटअप और LimeSurvey के प्रारंभिक विन्यास के माध्यम से मार्गदर्शन करेगा.

en: Welcome to this sample survey
hi_IN: यह नमूना सर्वेक्षण में आपका स्वागत है

en: Welcome:
hi_IN: आपका स्वागत है:

en: Welsh
hi_IN: वेल्श

en: When an imported record matches an existing record ID:
hi_IN: एक आयातित रिकॉर्ड मौजूदा रिकॉर्ड आईडी जब मैच:

en: Writable
hi_IN: लिखा जाने वाला

en: Year
hi_IN: वर्ष

en: Yes
hi_IN: हां

en: Yes (Forced by the system administrator)
hi_IN: हाँ (जबरिया सिस्टम व्यवस्थापक द्वारा)

en: Yes - Delete Them!
hi_IN: हाँ - उन्हें नष्ट!

en: Yes/No
hi_IN: हां / नहीं

en: You are about to delete all conditions on this survey's questions
hi_IN: तुम्हारे बारे में इस सर्वेक्षण के प्रश्नों पर सभी शर्तों नष्ट करने के लिए कर रहे हैं

en: You are about to delete this survey
hi_IN: आप के बारे में इस सर्वेक्षण को नष्ट

en: You are already a part of this survey.
hi_IN: आप पहले से ही इस सर्वे का हिस्सा है.

en: You are not a participant in this survey.
hi_IN: आप इस सर्वेक्षण में एक भागीदार नहीं हैं.

en: You are not authorized to delete questions.
hi_IN: आप सवालों को हटाने के लिए अधिकृत नहीं हैं.

en: You are using Microsoft Internet Explorer.
hi_IN: आप Microsoft Internet Explorer का उपयोग कर रहे हैं।

en: You can add some additional help text to your question. If you decide not to offer any additional question hints, then no help text will be displayed to your respondents.
hi_IN: आप अपने प्रश्न में कुछ अतिरिक्त सहायता टेक्स्ट जोड़ सकते हैं। यदि आप कोई अतिरिक्त प्रश्न संकेत नहीं देते हैं, तो आपके उत्तरदाताओं को कोई सहायता टेक्स्ट प्रदर्शित नहीं किया जाएगा।

en: You can leave these settings blank and change them later
hi_IN: आप इन सेटिंग्स को रिक्त छोड़ सकते हैं और उन्हें बाद में बदल सकते हैं

en: You can leave this blank, and automatically generate tokens using 'Generate Tokens'
hi_IN: आप इसे खाली छोड़ सकते हैं, और स्वतः उत्पन्न टोकन का उपयोग कर उत्पन्न टोकन &#39;

en: You can load a survey that you have previously saved from this screen.
hi_IN: तुम एक सर्वेक्षण है कि आप पहले इस स्क्रीन से बचाया है लोड कर सकते हैं.

en: You can not add or remove the group owner from the group.
hi_IN: तुम जोड़ या समूह के मालिक समूह से नहीं हटा सकते हैं.

en: You can upload %s under %s KB each.
hi_IN: आप अपलोड कर सकतें है %s के निचे %s केबी हर एक

en: You can use now the following credentials to log into the site:
hi_IN: अब आप निम्नलिखित क्रेडेंशियल्स उपयोग करने के लिए साइट में प्रवेश कर सकते हैं:

en: You can't copy a question if the survey is active.
hi_IN: आप एक प्रश्न की प्रतिलिपि नहीं बना अगर सर्वेक्षण सक्रिय कर सकता है.

en: You can't use Anonymized responses when Token-based answers persistence is enabled.
hi_IN: आप बेनाम प्रतिक्रियाओं का प्रयोग नहीं जब टोकन आधारित जवाब हठ सक्षम है सकते हैं.

en: You cannot delete the last answer option.
hi_IN: आप अंतिम विकल्प जवाब नहीं हटा सकते.

en: You cannot proceed until you enter some text for one or more questions.
hi_IN: आप जब तक आप एक या एक से अधिक प्रश्नों के लिए कुछ पाठ दर्ज नहीं बढ़ सकते हैं.

en: You do not have the Freetype Library installed. Showing charts requires the Freetype library to function properly.
hi_IN: तुम नहीं है Freetype पुस्तकालय स्थापित किया. चार्ट दिखा आवश्यकता Freetype पुस्तकालय ठीक ढंग से काम करने के लिए.

en: You do not have the GD Library installed. Showing charts requires the GD library to function properly.
hi_IN: तुम नहीं है GD पुस्तकालय स्थापित किया. चार्ट दिखा आवश्यकता GD पुस्तकालय ठीक ढंग से काम करने के लिए.

en: You do not have the permission to access this page.
hi_IN: आपके पास इस पृष्ठ तक पहुंचने की अनुमति नहीं है।

en: You don't have the permission to activate tokens.
hi_IN: आप अनुमति के लिए टोकन सक्रिय नहीं है.

en: You have already completed this survey.
hi_IN: आप पहले से ही इस सर्वेक्षण पूरा कर लिया है.

en: You have been already removed from this survey.
hi_IN: आप पहले से ही किया गया है इस सर्वेक्षण से हटा दिया.

en: You have been removed from the central participants list for this site
hi_IN: आपको इस साइट के लिए केंद्रीय प्रतिभागियों की सूची से हटा दिया गया है

en: You have been successfully added back to this survey.
hi_IN: आपने सफलतापूर्वक वापस इस सुर्वे पर आ चुके है.

en: You have been successfully removed from this survey.
hi_IN: आपने सफलतापूर्वक किया गया है इस सर्वेक्षण से हटा दिया.

en: You have exceeded the number of maximum login attempts. Please wait %d minutes before trying again.
hi_IN: आप अधिकतम लॉगिन प्रयास की संख्या पार कर चुके हैं.पुन: प्रयास करने से पहले %d मिनट इंतज़ार करें.

en: You have not selected a question
hi_IN: आपने एक प्रश्न का चयन नहीं किया

en: You have not selected a survey
hi_IN: तुम एक सर्वेक्षण चयन नहीं किया है

en: You have to select at least one label set.
hi_IN: आप कम से कम एक लेबल सेट का चयन किया है.

en: You may register for this survey if you wish to take part.
hi_IN: आप इस सर्वेक्षण के लिए रजिस्टर अगर तुम भाग लेने के लिए चाहते हो सकता है.

en: You must be logged in to access to this page.
hi_IN: इस पृष्ठ तक पहुंचने के लिए आपको लॉग इन होना चाहिए।

en: You must be registered to complete this survey
hi_IN: आप इस सर्वेक्षण पूरा पंजीकृत होना जरूरी है

en: You must supply a name for this saved session.
hi_IN: आप इस सहेजे सत्र के लिए कोई नाम आपूर्ति होगी.

en: You must supply a password for this saved session.
hi_IN: आप इस सुरक्षित सत्र के लिए एक पासवर्ड की आपूर्ति होगी.

en: You need to add question groups
hi_IN: आप प्रश्न समूहों को जोड़ने की जरूरत

en: You need to add questions
hi_IN: आप प्रश्न को जोड़ने की जरूरत

en: You need to upload %s more files for this question.
    Are you sure you want to exit?
hi_IN: आप को और फिल्स %s अपलोड करनी है इस प्रशन के लिए.
    क्या आप पाक से बहार जाना चाहते है?

en: You should have a great time doing this
hi_IN: तुम एक महान समय यह कर रहा है चाहिए

en: You should only activate a survey when you are absolutely certain that your survey setup is finished and will not need changing.
hi_IN: आप केवल एक सर्वेक्षण जब तुम बिल्कुल निश्चित है कि अपने सर्वेक्षण सेटअप समाप्त हो गया और है की जरूरत है बदल नहीं कर रहे हैं सक्रिय करना चाहिए.

en: You will be redirected in about 5 secs. If not, click <a href="%s">here</a>.
hi_IN: आप 5 सेकेंड में पुनः निर्देशित किये जायेंगे. यदि नहीं, तो क्लिक करें <a href="%s">here</a>.

en: Your Choices
hi_IN: आपके विकल्प

en: Your LimeSurvey installation is checked if the update can be run successfully.
hi_IN: आपके LimeSurvey अधिष्ठापन अगर अद्यतन सफलतापूर्वक संचालित किया जा सकता जाँच की है.

en: Your Ranking
hi_IN: आपकी रैंकिंग

en: Your answer
hi_IN: आपका जवाब

en: Your browser reports that it was used previously to answer this survey. We are resetting the session so that you can start from the beginning.
hi_IN: आपके ब्राउज़र रिपोर्ट है कि यह पहले से इस्तेमाल किया गया था करने के लिए इस सर्वेक्षण का जवाब. हम सत्र इतनी है कि आप शुरू से शुरू कर सकते हैं रीसेट कर रहे हैं.

en: Your data should be imported now, the data.frame is named "data", the variable.labels are attributes of data ("attributes(data)$variable.labels"), like for foreign:read.spss.
hi_IN: अपने डेटा को अब आयातित किया जाना चाहिए, data.frame &quot;डाटा&quot; का नाम है, variable.labels डेटा के गुण हैं (&quot;गुण variable.labels (डाटा) $&quot;), के लिए विदेशी की तरह: read.spss.

en: Your database server password.
hi_IN: आप एक पासवर्ड डाटाबेस सर्वर का.

en: Your database server user name. In most cases "root" will work.
hi_IN: आपका डाटाबेस सर्वर उपयोगकर्ता नाम. ज्यादातर मामलों में  "रूट " काम करेंगे.

en: Your email address:
hi_IN: आपका ईमेल पता

en: Your passwords do not match.
hi_IN: आपके पासवर्ड मेल नहीं खाते.

en: Your personal settings were successfully saved.
hi_IN: अपनी व्यक्तिगत सेटिंग्स को सफलतापूर्वक बच गए.

en: Your preferred language will be used through out the installation process.
hi_IN: अपनी पसंद की भाषा को अधिष्ठापन प्रक्रिया के दौहरान इस्तेमाल किया जाएगा.

en: Your response table will be renamed to:
hi_IN: आपकी प्रतिक्रिया तालिका में नाम होगा:

en: Your responses have not been lost and have been emailed to the survey administrator and will be entered into our database at a later point.
hi_IN: अपनी प्रतिक्रियाओं और नहीं किया गया खो दिया है सर्वेक्षण व्यवस्थापक को ईमेल किया गया है और हमारे डेटाबेस में बाद में एक बिंदु पर दर्ज किया जाएगा.

en: Your responses were successfully saved.
hi_IN: अपनी प्रतिक्रिया सफलतापूर्वक बच गए.

en: Your survey can export associated token data with each response. Select any additional fields you would like to export.
hi_IN: अपने सर्वेक्षण प्रत्येक प्रतिक्रिया के साथ टोकन डेटा निर्यात संबद्ध कर सकते हैं. किसी अतिरिक्त फ़ील्ड आप निर्यात करना चाहते हैं.

en: Your survey responses have been recorded.
hi_IN: अपने सर्वेक्षण प्रतिक्रियाओं दर्ज किया गया है.

en: Your survey responses have been saved successfully.  You will be sent a confirmation e-mail. Please make sure to save your password, since we will not be able to retrieve it for you.
hi_IN: अपने सर्वेक्षण प्रतिक्रियाओं का सफलतापूर्वक सहेज लिया गया है. आप एक पुष्टिकरण ई मेल से भेजा जाएगा. कृपया अपने पासवर्ड को बचाने सुनिश्चित करें, क्योंकि हम आपके लिए पुनः प्राप्त करने में सक्षम नहीं होगा.

en: Your survey was successfully saved.
hi_IN: अपने सर्वेक्षण सफलतापूर्वक बचाया गया था.

en: Your survey will be saved using that name and password, and can be completed later by logging in with the same name and password.
hi_IN: आपके सर्वेक्षण का उपयोग करते हुए कि नाम और पासवर्ड, और एक ही नाम और पासवर्ड के साथ प्रवेश करके बाद में पूरा कर सकते हैं बचाया जाएगा.

en: Your time to answer this question has expired
hi_IN: आपके इस सवाल का जवाब देने का समय समाप्त हो गया है

en: Your time to answer this question has nearly expired. You have {TIME} remaining.
hi_IN: आपके इस सवाल का जवाब देने का समय लगभग समाप्त हो गया है. आप {TIME} बाकी है.

en: Your update key is invalid and was removed.
hi_IN: आपके अद्यतन कुंजी अवैध है और हटा दिया गया था.

en: Your user data for accessing %s
hi_IN: आपका %s तक पहुँचने के लिए उपयोगकर्ता डेटा है

en: Zoom level
hi_IN: ज़ूम लेवल

en: and
hi_IN: और

en: at question
hi_IN: सवाल पर

en: checked
hi_IN: जाँच

en: directory
hi_IN: डायरेक्टरी

en: equals
hi_IN: बराबरी

en: having a token
hi_IN: एक टोकन होने

en: having a valid email address
hi_IN: एक मान्य ईमेल पता होने

en: hh:mm
hi_IN: hh: mm

en: hours
hi_IN: घंटे

en: is greater than
hi_IN: से अधिक है

en: is greater than or equal to
hi_IN: से अधिक या बराबर है

en: is less than
hi_IN: से कम है

en: is less than or equal to
hi_IN: से कम या बराबर है

en: is matched (regexp)
hi_IN: मेल हुआ है (रैगऍक्स्प)

en: minitab method
hi_IN: minitab विधि

en: mins
hi_IN: मिनट

en: not checked
hi_IN: जाँच नहीं की गयी

en: not having been sent an invitation already
hi_IN: होने का निमंत्रण पहले से ही नहीं भेजा गया

en: or
hi_IN: या

en: queXML format (*.xml)
hi_IN: queXML प्रारूप (*.xml)

en: quota language settings
hi_IN: कोटा भाषा सेटिंग्स

en: quota members
hi_IN: कोटा सदस्य

en: responses
hi_IN: जवाब

en: seconds
hi_IN: सेकंड

en: selected
hi_IN: चुने हुए

en: table
hi_IN: टेबल

en: this is an automated email to notify that a user has been created for you on the site '%s'.
hi_IN: यह एक स्वचालित को सूचित करें कि एक उपयोगकर्ता के साइट &#39; %s&#39; पर दिया गया है आप के लिए बनाया ईमेल है.

en: timings
hi_IN: तैमिंग्स

en: visit http://us2.php.net/manual/en/ref.image.php for more information
hi_IN: अधिक जानकारी के लिए यात्रा http://us2.php.net/manual/en/ref.image.php
